„Celem Światowego Spotkania Rodzin będzie rozwój duszpasterstwa rodzinnego, obszernie naszkicowany w adhortacji apostolskiej papieża Franciszka ‘Amoris laetitia’, bowiem wzorce i metody duszpasterskie przeszłości zdają się już nie funkcjonować, w obliczu głębokich przemian społecznych” - powiedział w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Kierowana przez niego dykasteria jest głównym organizatorem IX Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie.
Kardynał zaznaczył, że wydarzenie to nie przygotowuje do zmiany doktryny na temat małżeństwa. Podstawowym celem spotkania jest przede wszystkim rozwój duszpasterstwa rodzinnego w oparciu o wskazania papieża Franciszka ujęte w adhortacji "Amoris laetitia". Ponieważ żyjemy w sytuacji skrajnego indywidualizmu, społeczeństwom grozi zatracenie piękna małżeństwa i rodziny. Dawne wzorce duszpasterskie wydają się już nie funkcjonować. W tej radykalnie nowej, często rozchwianej sytuacji wspólnota Kościoła odczuwa obowiązek przygotowania i towarzyszenia narzeczonym do małżeństwa w sposób bardziej angażujący i ciągły. Zgodnie z określeniem Papieża Franciszka ma to być prawdziwy "katechumenat".
Nie chodzi tu jedynie o lepszą organizację kursów przedmałżeńskich. To jest także kwestia towarzyszenia w pierwszych latach małżeństwa parom, które postanawiają uczestniczyć w Bożym planie. W przeszłości temu trudnemu i pięknemu zadaniu poświęcały się rodziny, w których kilka pokoleń stanowiło autentyczną sieć wsparcia dla młodych małżonków. Współcześnie mamy doczynienia z dezintegrację więzi, a niekiedy po prostu istnieją obiektywne trudności we wspieraniu dzieci, które ze względu na pracę muszą mieszkać z dala od swojej rodziny pochodzenia.
Chociaż sytuacja w Irlandii jest szczególna - wystarczy wspomnieć o niedawnym referendum dotyczącym aborcji –zawsze należy przypominać i umacniać życie oraz misję rodziny. Nieodłączną częścią życia rodzin jest siła, by głosić światu radość. Na Spotkaniu Rodzim powinno wybrzmieć, że rodzina jest zawsze bogactwem, bezcennym wsparciem dla dobra wspólnego i życia Kościoła. „Spotkanie w Dublinie jest wielkim zgromadzeniem rodzin katolickich, które pragną pokazać światu własną wiarę i stawać się świadkami radości żywej Ewangelii w prostocie i ograniczeniach wynikających z własnej kondycji” – powiedział watykański hierarcha.
Głównym wątkiem trzech dni będzie formacja do małżeństwa (dalsza, bliska i następująca po zawarciu małżeństwa). Jest ona ważna nie tylko, aby zapobiegać konfliktom i problemom w związku, ale również dlatego, że samo powołanie do sakramentu małżeństwa musi być przygotowane, wspierane i kontynuowane w czasie.
***
W dniach od 21 do 26 sierpnia br. w Dublinie odbędzie się IX Światowe Spotkanie Rodzin. Wezmą w nim udział przedstawiciele 116 krajów świata, w tym 6 tys. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Organizatorzy spodziewają się 85 tys. osób na Święcie Rodzin w Croke Park Stadium 25 sierpnia wieczorem oraz pół miliona na Mszy św. końcowej w Phoenix Park 26 sierpnia.
W Kongresie Rodzin, odbywającym się w dniach 22-24 sierpnia weźmie udział 37 tys. osób, reprezentujących sto krajów, w tym około 50 z regionów ubogich. Koszty ich udziału pokryły Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia, archidiecezja dublińska oraz inne diecezje irlandzkie.
[Wywiad przeprowadziła Lorena Leonardi (SIR). Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 13.08.2018 r.; Vatican news – 14.08.2018 r.]
Zdjęcie: Wikipedia [Bill Branson (Photographer) - This image was released by the National Cancer Institute, an agency part of the National Institutes of Health, with the ID 4410 (image) (next)] - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24029729