Urząd Stanu Cywilnego zasadnie odmówił wydania zaświadczenia, które pozwalałoby na zawarcie małżeństwa jednopłciowego w Hiszpanii - orzekł prawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.
Sąd badał apelację powoda od wyroku sądu rejonowego, który podtrzymał decyzję kierownika USC. Urząd odmówił homoseksualnemu mężczyźnie wydania zaświadczenia o możności zawarcia „ślubu” za granicą z jego hiszpańskim partnerem.
Stosownie do obowiązującego w naszym kraju prawa, jeśli obywatel Polski chce zawrzeć związek małżeński za granicą, składa do USC wniosek o wydanie mu odpowiedniego zaświadczenia. USC ocenia, czy nie zachodzą przeszkody prawne czyniące małżeństwo nieważnym. Oceny dokonuje na podstawie oświadczenia osoby zainteresowanej, w którym podaje ona m.in. dane osoby, z którą chce zawrzeć małżeństwo.
Kierownik USC odmówił wydania zaświadczenia, bo wskazaną osobą okazał się mężczyzna. Prawo w Polsce nie dopuszcza małżeństw jednopłciowych. W Hiszpanii – tak.
Powód - z wykształcenia prawnik, nauczyciel akademicki - żądał zmiany decyzji USC lub też zwrotu sprawy do SR. Wykazywał, że decyzja dyskryminuje osoby homoseksualne, a prawo polskie nie może ignorować prawa europejskiego.
Do sprawy przyłączył się, niestety, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik poparł żądania powoda i podnosił, że odmowa USC jest „niezgodna z prawem europejskim”.
Powód oraz RPO wystąpili w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, gdzie zadali tzw. pytanie prejudycjalne, czyli pytanie dotyczące „wykładni Traktatów, ważności i wykładni aktów przyjętych przez instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii Europejskiej”.
Tymczasem Konstytucja RP stanowi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny znajduje się pod ochroną i opieką RP", dlatego też pozwany Urząd Stanu Cywilnego konsekwentnie podtrzymywał swe stanowisko.
W prawomocnym wyroku Sąd Okręgowy stwierdził, że USC zasadnie odmówił wydania zaświadczenia.
[Na podstawie serwisu internetowego dziennika „Rzeczpospolita” - 28.10.2015 r.]
Zdjęcie: Wikipedia (S.Bolognini) – CC BY-SA 3.0