Tego jeszcze w archidiecezji wrocławskiej nie było. Różne środowiska promujące troskę o życie, rodzinę, pomoc kobietom w ciąży zjednoczyły się i organizują dwudniowy Festiwal Życia i Rodziny na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Odbędzie się on w dniach 24-25 maja.
Głoś na na całą Polskę – aborcja w 9. miesiącu ciąży, którą w Oleśnicy przeprowadziła Gizela Jagielska, poruszyła sumienia katolików z Dolnego Śląska. Postanowili pokazać, że Kościół – szerzej rozumiany niż duchowieństwo – troszczy się o życie – to nienarodzone, ale nie tylko. Zjednoczyły się organizacje i środowiska, które działają dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W różnych obszarach i o różnym charakterze.
Festiwal Życia i Rodziny będzie złożony z trzech głównych części: festynu rodzinnego, strefy dobra oraz wydarzeń duchowych.
– Chcemy po prostu pokazać się wrocławianom, zaprezentować co robimy, dlaczego to robimy i dlaczego warto do nas dołączyć. Bez względu na poglądy polityczne, czy wyznanie. Może ktoś chciałby działać dla życia, ale nie wie jak. Może chce wesprzeć tych, którzy troszczą się o życie – to najmniejsze, ale nie tylko. Na miejscu może się wszystkiego dowiedzieć, odkryć jak wiele dobra się wokół niego dzieje i jak może w nim uczestniczyć – opowiada Agnieszka Chrobak, jedna z organizatorek festiwalu.
Festiwal to owoc współpracy organizacji działających na tzw. Szlaku Życia – jednym ze szlaków jubileuszowych stworzonych w archidiecezji wrocławskiej z okazji Roku Świętego 2025. Wśród inicjatorów znajdują się m.in. Evangelium Vitae, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin oraz Centrum Życia i Rodziny. Do wydarzenia włączyły się również osoby i wspólnoty zaangażowane w poprzednie edycje Marszu dla Życia, w tym przedstawiciele grupy Wrocław dla Życia oraz Ruchu Światło–Życie.
– Nie chcemy tylko rozłożyć stoisk i opowiadać o sobie, ale wspólnie miło spędzić czas, pomodlić się, porozmawiać, a także edukować. Dla dorosłych przygotowano m.in. pokaz filmu „Nieplanowane”, lekcję języka migowego, wykłady prowadzone przez ekspertów, konsultacje psychologiczne i rodzinne, prelekcje rodziców, świadectwa ocalenia dzieci poczętych. To wszystko oczywiście bezpłatnie – wymienia A. Chrobak.
Dla rodzin z dziećmi przygotowano strefę relaksu i zabawy. Będzie gra terenowa, dmuchańce, muzyka na żywo, animacje, gry i konkursy, grill oraz słodki poczęstunek.
W centrum Festiwalu pozostaje życie duchowe i modlitwa. Chętni mogą wziąć udział we Mszy św. zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i możliwość podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.
Oprócz tego zaplanowano bezpłatne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, przejście Szlakiem Życia, wykłady, warsztaty i konsultacje specjalistyczne.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU
Miejsce: Wrocław, Ostrów Tumski
Sobota, 24 maja 2025
Obchody 120-lecia Caritas we Wrocławiu – Kolegiata Świętego Krzyża
9:30 – Godzinki i okazja do spowiedzi
10:00 – Msza Święta
11:00 – Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i przejście do Auli PWT
Miejsce: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
12:00 – Czułe serce Boga – konferencja o encyklice Dilexit nos
12:30 – Divina caritatis – ks. dr hab. Jacek Froniewski – historia sekretariatu Caritas we Wrocławiu
13:00 – Panel dyskusyjny z siostrami Serca Bożego: Co zostało po 120 latach?
Miejsce: InfoCentrum na Ostrowie Tumskim
14:00 – bezpłatne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z przewodnikiem – Grażyna Piotrowicz (ok. 2h) —
Miejsce: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
16:00 – Pokaz filmu „Nieplanowane” (wstęp wolny)
Popołudnie ze Sługą Bożym ks. Schneiderem
Miejsce: Kościół NMP na Piasku
17:00 – Nabożeństwo majowe
17:30 – Eucharystia z kazaniem: Zawierzyć życie Maryi
NIEDZIELA, 25 MAJA 2025
Miejsce: Kościół NMP na Piasku
12:00 – Msza Święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, zawierzeniem Matce Bożej Zwycięskiej i duchową adopcją Dziecka Poczętego.
Miejsce: Plac przed Katedrą
14:00 – świadectwo m.in. Bawer Aondo-Akaa
14:30 – Nabożeństwo majowe
15:10 – świadectwo m.in. Alicji i Michała Zyznarskich
FESTYN RODZINNY
Miejsce: Ogrody Papieskiego Wydziału Teologicznego
13:00–18:00 – Wydarzenia dla wszystkich odwiedzających festiwal – zarówno dla małych jak i dużych.
W programie:
- gra terenowa
- stoisko RoboKlocki
- bezpłatne zwiedzanie Ostrowa Tumskiego
- dmuchańce, 🎶 zespół muzyczny, 🏆 konkursy, 🎲 gry i zabawy
- grill i słodki poczęstunek
STREFA DOBRA
Miejsce: Ogrody Papieskiego Wydziału Teologicznego
11:00–14:30 – Prezentacja organizacji wspierających życie i rodzinę.
Miejsce: podwórko – Katedralna 17
13:30 – 15:30 – porady specjalistów + poradnia adopcyjna + poradnia leczenia niepłodności
Wydarzenia towarzyszące: wykłady, warsztaty, koncert, konsultacje specjalistyczne
Miejsce: Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
15:15 –Lekcja języka migowego – ks. Tomasz Filinowicz i Fundacja FONIS
16:00 –Granice i ich rola w uczeniu dzieci odpowiedzialności – Anna i Piotr Werwińscy
17:00 – 🤱 Opieka nad chorym dzieckiem i wsparcie w żałobie – Dorota Błażewicz i Agnieszka Jalowska (Hospicjum „Formuła Dobra”)
Miejsce: Wejście do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego
16:15 – wyjście na pielgrzymkę Szlakiem Życia (ok. 1,5 – 2h)
Miejsce: Kościół NMP na Piasku
18:00 – Miłość to decyzja – Izabela Boryczka
Miejsce: Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
18:00 – Koncert Finałowy w Katedrze: Niech zabrzmią głosy kochających serc, Federica Grumiro, Leo Garda, Monika Pietruszewska, Rocco Cavalluzzi, Marcin Filipowicz.
W wyjątkowej akustyce i pięknie gotyckiego wnętrza zabrzmią najpiękniejsze dzieła muzyki sakralnej – m.in. arie i chóry Mozarta, Verdiego, Haendla, a także utwory instrumentalne Bacha czy Albinoniego. Wykonawcy: Federica Grumiro sopran (Opera w Rzymie) Leo Garda tenor / kontratenor ( Monachium) Rocco Cavalluzzi bas ( Opera La Scala w Mediolanie ) Monika Pietruszewska obój Marcin Filipowicz skrzypce Karolina Cel skrzypce Chór Katedry Wrocławskiej "Basilica Cantans" Mirosława Jura-Żegleń kierownictwo chóru Orkiestra Kameralna Camerata - Wrocław Jan Pogany dyrygent. Organizatorem koncertu: jest Katedra Wrocławska i Fundacje św. Jan Chrzciciela we Wrocławiu pod patronatem Abp. Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego.
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na remont Wielkich Organów – jednego z najważniejszych instrumentów w Polsce.
Bilety na koncert można nabyć m.in. na stronie: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/161708/Wrocław/Niech+zabrzmią+głosy+kochających+serc/
Patronat medialny nad Festiwalem we Wrocławiu objęła TV EWTN, wrocławski Gość Niedzielny i Niedziela oraz portal Polonia Christiana.
Jednocześnie przypominamy, że 16 czerwca w Gdańsku odbędzie się XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III edycja Festiwalu dla Życia w Gdańsku. Rozpoczęcie o godz. 15:00 przy Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, ul. Świętego Ducha 58.
Więcej informacji na temat wydarzenia w Gdańsku TUTAJ
Źródło: Festiwal Życia i Rodziny, Wrocław/ KAI – 21 maja 2025 r.