Pod pretekstem walki z dezinformacją agencje ONZ wykorzystują sztuczną inteligencję do śledzenia postaw nastolatków wobec antykoncepcji, dostępu do aborcji i tożsamości seksualnej na globalnym Południu i kierowania do nich informacji, które mają zmienić ich poglądy na te tematy.
W latach 2022–2023 Fundusz Ludnościowy ONZ (UNFPA) wykorzystywał oparty na sztucznej inteligencji system wczesnego ostrzegania (EWS) w Zambii, Rwandzie i Namibii, aby uzyskać informacje w czasie rzeczywistym na temat dialogów [i] zachowań w mediach społecznościowych nastolatków na temat praw, zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.
Następnie UNFPA wykorzystała sztuczną inteligencję do stworzenia odpowiedzi na przyczyny źródłowe i/lub zapobieganie dalszej eskalacji wczesnych oznak reakcji sprzeciwu/ [nastolatków] SRH, zmianom postaw wśród grupy docelowej i zapewnienia, że młodzi ludzie podejmą pozytywne wybory behawioralne.
Platforma UNFPA ISAY w Afryce Wschodniej i Południowej oraz platforma BiDaFPInAs na Filipinach podobnie były wykorzystywane do monitorowania i analizowania publicznych dialogów i trendów w mediach społecznościowych związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym nastolatków oraz ich prawami.
UNFPA zainwestowała również w boty AI na całym świecie, w tym w Indiach i Kenii, które odpowiadają na pytania nastolatków dotyczące seksualności i planowania rodziny bez zgody rodziców. Chatbot AI Just Ask! Khulke Poocho! w Indiach ma na celu wzbudzenie zainteresowania często niezrozumiałymi lub stygmatyzowanymi tematami, takimi jak dojrzewanie, menstruacja, tożsamość seksualna i płciowa, bezpieczny seks i antykoncepcja.
W ubiegłym tygodniu w Nowym Jorku ponad 2000 uczestników wzięło udział w dwudniowym Forum Nauki, Technologii i Innowacji ONZ (STI) 2025, na którym odbyły się wykłady na temat powiązań technologii, praw człowieka i rozwoju. Kilku panelistów, w tym przedstawiciele UNESCO, rządu Australii i przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poprosiło ONZ o wzmocnienie ich roli w zarządzaniu AI, w tym o zajęcie się dezinformacją i dezinformacją w Internecie.
Raport ONZ z 2023 r. na temat działań w zakresie sztucznej inteligencji pokazuje, że ONZ zrealizowała już setki projektów AI, w tym niektóre dotyczące dezinformacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw nastolatków.
Agencje ONZ, takie jak UNFPA, promują aborcję, deklarują niebinarne rozumienie płci i opowiadają się za włączeniem edukacji seksualnej do programów nauczania w szkołach. UNFPA określa sprzeciw wobec tych wysiłków jako dezinformację i odstępstwo od praw człowieka.
Na początku 2025 roku administracja Trumpa wydała rozporządzenie wykonawcze krytykujące administrację Bidena za jej kampanie dezinformacyjne, które doprowadziły do stosowania masowej cenzury. Meta również dystansowała się od przeciwdziałania dezinformacji za pośrednictwem fact-checkerów ze względu na jej niejasną definicję i wysoką podatność na stronniczość ideologiczną.
Pomimo publicznego rozliczenia się z internetowymi kampaniami dezinformacyjnymi, wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka, Volker Türk, zobowiązał się do dalszego wspierania tych wysiłków, mówiąc, że są one niezbędne do ochrony godności wszystkich.
W podobnym duchu Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zalecił, aby państwa członkowskie współpracowały z fact-checkerami dezinformacji w sposób wielostronny, jako współpraca między rządami, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, firmami i innymi interesariuszami.
Guterres odwołuje się również do wspólnej inicjatywy na TikToku Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) i kampanii ONE, dotyczącej dezinformacji o szczepionkach przeciwko COVID-19 w mediach społecznościowych, jako pozytywnego przykładu pracy antydezinformacyjnej.
Raport ONZ, dotyczący sztucznej inteligencji wobec ludzkości, wskazuje dezinformację jako główne ryzyko i zaleca, aby oprócz walki z deepfake'ami decydenci wdrożyli również procedury szybkiego powiadamiania i usuwania treści, które mogą wprowadzać w błąd w sposób powodujący szkody lub podziały społeczne….
Zasady ONZ dotyczące integralności informacji wzywają interesariuszy do współpracy z niezależnymi organizacjami zewnętrznymi w celu przeprowadzania i upubliczniania bieżących ocen ryzyka dla praw człowieka.
Źródło: C-Fam, opracowanie własne – 16 maja 2025 r.