Syndrom postaborcyjny istnieje, ale osoby, które dokonały aborcji często milczą. Nie mówią o tym, co się wydarzyło w ich życiu z obawy przed reakcją rodziny czy społeczeństwa. Winnica Racheli to propozycja weekendowych rekolekcji dla kobiet i mężczyzn, którzy uczestniczyli bezpośrednio (rodzice, lekarze, położne) lub pośrednio (aprobata, namawianie, finansowanie) w aborcji i z tego powodu odczuwają konsekwencje psychiczne i duchowe tego traumatycznego wydarzenia.
Winnica obecna jest w ponad 80 krajach świata. Program powstał w latach 80. w USA. Jego autorka dr Theresa Karminski-Burke, certyfikowana psychoterapeutka, zawarła swoje terapeutyczne doświadczenia w książce pt. „Forbidden Grief” (Zakazana żałoba).
W Polsce takie rekolekcje odbywają się cyklicznie od 2014 r. w okolicach Warszawy, Poznania, Nowego Sącza i Koszalina, a wkrótce będą także zorganizowane w okolicach Szczecina. Otoczone są niezbędną dyskrecją, jednak w internecie znaleźć można kontakt z osobami, które je organizują.
Rekolekcje w pewnym sensie pozwalają narodzić się nienarodzonym. Spotkania kończą się nabożeństwem, podczas którego rodzice mogą się pożegnać ze swoim dzieckiem, nadać mu imię, prosić o wybaczenie, by przebaczyć także sobie.
Najbliższe terminy rekolekcji Winnica Racheli:
* Poznań: 13–15 marca 2019 r.; organizatorka: Agnieszka, tel. 737 90 30 99, e-mail:
* Koszalin: 10–12 maja 2019 r.; organizatorka: Jola, tel. 517 042 230, e-mail:
* Piwniczna: 1–3 marca 2019 r. oraz 17–19 maja 2019 r.; organizatorka: s. Małgorzata, tel. 730 278 555, e-mail:
Uzdrowienie po aborcji jest możliwe!
[Na podstawie internetowych serwisów informacyjnych]
Zdjęcie: MorgueFile (ngrigor) - FP