Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

         Szkoły w Portugalii, które zakazały już dzieciom korzystania z telefonów komórkowych mają mniej przypadków znęcania się uczniów nad swoimi kolegami – wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Oświaty.

Z dokumentu udostępnionego mediom przez resort edukacji wynika, że w ponad połowie z 230 szkół podstawowych i średnich, które zakazały uczniom smartfonów doszło do „znaczącego” spadku przypadków nękania.

Raport, cytowany w piątek przez media, powstał na podstawie ankiety, na którą odpowiedzieli wszyscy dyrektorzy szkół, w których zakazano korzystania z telefonów komórkowych.

Według Antonio Monteiro z zrzeszającego pracowników szkół stowarzyszenia ASSP, raport Ministerstwa Oświaty był kluczowym argumentem dla rządu premiera Luisa Montenegro, który w czwartek zatwierdził zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych. Dodał, że nowe przepisy wejdą w życie w całym kraju od września.

W rozmowie z PAP Monteiro odnotował, że duże oczekiwania wobec nowych przepisów mają szczególnie członkowie szkolnych organizacji, przypominając, że restrykcje będą obowiązywać zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych.

Komentująca raport Ana Silva ze stowarzyszenia rodziców uczniów zespołu szkół w lizbońskiej dzielnicy Carnide zauważyła, że z ankiety wyraźnie wynika, iż restrykcje w użyciu smartfonów są szczególnie widoczne w gimnazjach.

„Zgodnie z raportem 86 proc. dyrektorów gimnazjów, gdzie obowiązuje zakaz używania smartfonów, twierdzi, że podczas ostatniego roku szkolnego poprawiły relacje pomiędzy uczniami na przerwach. W szkołach, gdzie nie wprowadzono ograniczeń, odsetek ten wyniósł zaledwie 21 proc.” – powiedziała Silva.

W 2024 r. władze Portugalii rekomendowały jedynie ograniczenie uczniom przez dyrekcje szkół korzystania ze smartfonów. Z kolei w tym roku premier Montenegro zapowiadał, że jego rząd wprowadzi restrykcje w korzystaniu przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie szkół podstawowych i średnich.

[Za:  radiomaryja.pl, PAP, zdj. unsplash/rami-al-zayat]