Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczął się 1 maja II Międzynarodowy Kongres „Odkryj Małżeństwo”, organizowany przez Fundację Misterogrande. Trzydniowe spotkanie poświęcone jest sakramentalności małżeństwa i roli małżonków w Kościele i świecie.
Do Gniezna przyjechało ponad 300 uczestników, w tym wiele rodzin z dziećmi. Wszystkich witał ks. Robert Wielądek, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który w południe przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. rozpoczynającej spotkanie. W homilii zaproponował do rozważenia trzy myśli: troje do pary, czyli obecność w relacji małżeńskiej transcendentnego; piramida czy piwnica w oparciu o nauczanie abp. Fultona Sheena, a więc spojrzenie na relację małżeńską przez pryzmat obdarowania lub braków; i trzecia myśl – widzialny znak niewidzialnej łaski, a więc misja, jaką małżonkowie wypełniają w Kościele i świecie.
- Życzę wam, aby kongres był czasem odkrywania na nowo, że jesteśmy w misji, że nasze małżeństwo, nasza rodzina jest w misji, żebyście dla tego świata, który jest tak bardzo głodny, który nie umie odkryć Boga, nie umie Go spotkać, byli intrygującym znakiem zapytania. Nie odpowiedzią, ale właśnie znakiem zapytania. Abyście napełniali ten świat i Kościół pięknem nauki o sakramencie małżeństwa potwierdzonym waszym życiem – mówił ks. Wielądek.
Zacytował też myśl kard. Grzegorza Rysia z książki Trzecia fala, w której arcybiskup łódzki wskazuje na trzy fale ewangelizacji. Pierwsza z nich dokonała się przez mnichów, druga przez zakony żebracze, trzecia – zdaniem kard. Rysia – dokona się przez świeckich, przez małżeństwa i rodziny.
- Jesteście posłani do tego świata z pięknem historii waszego życia, z tym, co jest w was. W dniu waszego ślubu nie otrzymaliście sakramentu, ale staliście się sakramentem i z tą prawdą macie iść do świata – zachęcał dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.
Kongres Odkryj Małżeństwo potrwa do 3 maja. Podobnie, jak w roku ubiegłym, uczestników gości gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne. W tym roku zaproszono dziewięciu prelegentów. Ksiądz Luca Pedroli – biblista z Papieskiego Instytutu Biblijnego – przedstawi znaczenie sakramentu małżeństwa w świetle Starego i Nowego Testamentu, a ks. Grzegorz Strzelczyk – wykładowca akademicki, felietonista i autor książek, podejmie się wytłumaczenia uczestnikom, co właściwie zmienia sakrament małżeństwa w miłości między mężczyzną i kobietą.
Kongres będzie też czasem świadectw. Marco i Romina Manali z włoskiego Projektu Misterogrande opowiedzą o praktycznych rozwiązaniach w pracy z małżonkami. Iwona i Piotr Wołkow, małżonkowie od ponad ćwierć wieku, rodzice dwójki adoptowanych dzieci, będą mówić o tym, jak Bóg działa w ich życiu przez sakrament małżeństwa. Podobnie Dominik i Monika Radziszewscy z Domowego Kościoła, którzy prowadzą warsztaty, szkolenia i rekolekcje o komunikacji, bożych finansach i wychowaniu dzieci. Świadectwem podzieli się również ks. Marcin Kąkol z archidiecezji gnieźnieńskiej, od początku swojej kapłańskiej drogi zaangażowany z pracę z małżonkami.
Z uczestnikami spotka się także bp Radosław Orchowicz, który drugiego dnia będzie przewodniczyć Mszy św. Podczas formacji i modlitwy małżonkom towarzyszyć będzie ks. Przemysław Kwiatkowski z polskiego projektu Misterogrande, który odprawi Mszę św. w ostatnim dniu kongresu i podsumuje trzydniowe spotkanie.
Uczestnicy kongresu będą się również spotykać na modlitwie – porannej Jutrzni, codziennej Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu. Będą mieli również możliwość zwiedzenia zabytków Wzgórza Lecha. Specjalny program przygotowano także dla dzieci, które uczestniczą w kongresie razem z rodzicami.
Źródło: KAI – 1 maja 2025 r.