W komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformowano, ze papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia 2025 r. o godzinie 7.35 w wieku 88 lat. W ostatnim czasie papież dochodził do zdrowia po obustronnym zapaleniu płuc.
Pamiętajmy! Podczas jednej ze środowych audiencji generalnych zwrócił się bezpośrednio do Polaków:- Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia – czy to swojego, czy też innych.
Kard. Kevin Farrell. który pełni funkcję kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego i do jego kluczowych obowiązków należy administrowanie Stolicą Apostolską w okresie sede vacante, wydał następujący komunikat:
Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 dziś rano Biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas, jak żyć wartościami Ewangelii wiernie, odważnie i z miłością powszechną, szczególnie w trosce o najuboższych i najbardziej zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za przykład prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego.
Jeszcze dzień wcześniej, w Wielkanocną Niedzielę, papież pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra, skąd pobłogosławił wiernych. Po zakończeniu uroczystości, po raz pierwszy od wyjścia ze szpitala, przejechał w papamobile przez Plac Świętego Piotra.
Franciszek był jednym z najstarszych papieży w historii Kościoła. W chwili wyboru na Tron Piotrowy miał 76 lat, jego pontyfikat trwał 12 lat. Został pierwszym jezuitą, pierwszym Argentyńczykiem oraz pierwszym duchownym z Ameryki Południowej wybranym na najwyższy urząd w Kościele katolickim.
To właśnie stolica Argentyny była jego rodzinnym miastem. Na świat przyszedł 17 grudnia 1936 roku we Flores - ubogiej dzielnicy miasta jako najstarsze z pięciorga dzieci włoskiego imigranta Mario José Bergoglia, pracownika kolei i Reginy Maríi Sívori, urodzonej w Argentynie, której rodzinne korzenie również sięgają Włoch. Jorge Mario Bergoglio ukończył studia z dyplomem technika chemika. W młodości przeszedł zagrażające życiu zapalenie płuc, po którym wycięto mu fragment tego organu.
W wieku 21 lat rozpoczął studia w seminarium, a rok później, 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów. W Kolegium św. Józefa w San Miguel obronił licencjat z filozofii. Następnie studiował literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires. Na kapłana został wyświęcony 13 grudnia 1969 r. Posługę pełnił przede wszystkim w Argentynie, na dłuższe pobyty wyjeżdżał również do Niemiec. Biskupem Rzymu został 13 marca 2013 r. Wcześniej kardynał Jorge Mario Bergoglio pełnił m.in. funkcję metropolity Buenos Aires oraz przewodniczącego argentyńskiego episkopatu.
Źródło: KAI/Opoka, oprac. własne – 21 kwietnia 2025 r.