MZ ograniczy dostępność ellaOne

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczenie sprzedaży pigułki ellaOne, czyli tzw. pigułki „dzień po” (antykoncepcja awaryjna). Resort przygotował projekt, który ma na celu zmiane przepisów o dostępie do leków z grupy „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego”. W efekcie ellaOne będzie wydawana wyłącznie na receptę.

ellaOne to preparat farmaceutyczny, produkowany w postaci tabletki. Przeznaczony do zastosowania przez kobietę do 120 godzin (5 dni) po stosunku płciowym, w celu niedopuszczenia do urodzenia się dziecka.
 
Pigułka ellaOne została wprowadzona na rynek farmaceutyczny Unii Europejskiej w 2009 r. Substancją czynną jest duża dawka octanu uliprystalu. Jego działanie zależy od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta przyjmująca pigułkę.
 
Jeżeli u kobiety nie doszło do jajeczkowania, uliprystal może je opóźnić lub powstrzymać. Jeżeli zostanie zastosowany po jajeczkowaniu i po zapłodnieniu, doprowadzi do śmierci zarodka (błona śluzowa macicy nie będzie odpowiednio rozpulchniona, co uniemożliwi jego zagnieżdżenie/implantację i dalszy rozwój).
 
Czy ellaOne jest środkiem antykoncepcyjnym? To zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Przyjęta po zapłodnieniu nie działa antykoncepcyjnie, ale embriotoksycznie i wczesnoporonnie.
 
W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż pigułki bez recepty. Polskie Ministerstwo Zdrowia, kierowane wówczas przez Bartosza Arłukowicza, nieprawdziwie przedstawiło unijną liberalizację sprzedaży ellaOne jako bezwzględny obowiązek państwa członkowskiego. Jedyne ograniczenie, jakie wprowadzono, to dostępność pigułki wyłącznie dla osób, które skończyły 15 lat.
 
Działanie ministerstwa spotkało się z licznymi protestami. Wskazywano m.in. na zagrażenie dla życia i zdrowia kobiet, ponieważ zastosowanie pigułki może spowodować wiele skutków ubocznych. Ponadto preparat wchodzi w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Przekonywano również, że łatwa dostępność do pigułek "zachęca do nieuporządkowanego życia seksualnego".
 
Nowy szef resortu zdrowia, Konstanty Radziwiłł, poinformował w grudniu ub.r., że ministerstwo analizuje przepisy dotyczące preparatu ellaOne. Przypomniał, że dyrektywa unijna nie wpływa na stosowanie ustawodawstwa krajowego zabraniającego albo ograniczającego sprzedaż środków antykoncepcyjnych lub poronnych.
 
Po ogłoszeniu przez ministerstwo zamiaru ograniczenia dostępności ellaOne, niektóre środowiska skierowały do resortu zdrowia apele o wycofanie pigułki ze sprzedaży.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: mz.gov.pl – 29.11.2016 r.; także: Pol. Stow. Obrońców Życia Człowieka]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Slashme) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2172778
 
Polecamy Państwu naszą bezpłatną ulotkę z przystępnymi informacjami na temat ellaOne

 

Skorzystaj z dobrego programu do wypełniania PITów,
podaruj 1% podatku na obronę życia i rodziny
KRS 0000249454
 
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.