Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

MZ ograniczy dostępność ellaOne

Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczenie sprzedaży pigułki ellaOne, czyli tzw. pigułki „dzień po” (antykoncepcja awaryjna). Resort przygotował projekt, który ma na celu zmiane przepisów o dostępie do leków z grupy „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego”. W efekcie ellaOne będzie wydawana wyłącznie na receptę.

ellaOne to preparat farmaceutyczny, produkowany w postaci tabletki. Przeznaczony do zastosowania przez kobietę do 120 godzin (5 dni) po stosunku płciowym, w celu niedopuszczenia do urodzenia się dziecka.
 
Pigułka ellaOne została wprowadzona na rynek farmaceutyczny Unii Europejskiej w 2009 r. Substancją czynną jest duża dawka octanu uliprystalu. Jego działanie zależy od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta przyjmująca pigułkę.
 
Jeżeli u kobiety nie doszło do jajeczkowania, uliprystal może je opóźnić lub powstrzymać. Jeżeli zostanie zastosowany po jajeczkowaniu i po zapłodnieniu, doprowadzi do śmierci zarodka (błona śluzowa macicy nie będzie odpowiednio rozpulchniona, co uniemożliwi jego zagnieżdżenie/implantację i dalszy rozwój).
 
Czy ellaOne jest środkiem antykoncepcyjnym? To zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Przyjęta po zapłodnieniu nie działa antykoncepcyjnie, ale embriotoksycznie i wczesnoporonnie.
 
W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na sprzedaż pigułki bez recepty. Polskie Ministerstwo Zdrowia, kierowane wówczas przez Bartosza Arłukowicza, nieprawdziwie przedstawiło unijną liberalizację sprzedaży ellaOne jako bezwzględny obowiązek państwa członkowskiego. Jedyne ograniczenie, jakie wprowadzono, to dostępność pigułki wyłącznie dla osób, które skończyły 15 lat.
 
Działanie ministerstwa spotkało się z licznymi protestami. Wskazywano m.in. na zagrażenie dla życia i zdrowia kobiet, ponieważ zastosowanie pigułki może spowodować wiele skutków ubocznych. Ponadto preparat wchodzi w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Przekonywano również, że łatwa dostępność do pigułek "zachęca do nieuporządkowanego życia seksualnego".
 
Nowy szef resortu zdrowia, Konstanty Radziwiłł, poinformował w grudniu ub.r., że ministerstwo analizuje przepisy dotyczące preparatu ellaOne. Przypomniał, że dyrektywa unijna nie wpływa na stosowanie ustawodawstwa krajowego zabraniającego albo ograniczającego sprzedaż środków antykoncepcyjnych lub poronnych.
 
Po ogłoszeniu przez ministerstwo zamiaru ograniczenia dostępności ellaOne, niektóre środowiska skierowały do resortu zdrowia apele o wycofanie pigułki ze sprzedaży.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: mz.gov.pl – 29.11.2016 r.; także: Pol. Stow. Obrońców Życia Człowieka]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Slashme) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2172778
 
Polecamy Państwu naszą bezpłatną ulotkę z przystępnymi informacjami na temat ellaOne

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag