Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Aborcja grzechem ciężkim

Aborcja jest grzechem ciężkim i Papież Franciszek niczego tu nie zmienił – z całą mocą przypomniał abp Vincenzo Paglia, prezes Papieskiej Akademii Życia i wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

Wypowiadając się w Radiu Watykańskim hierarcha zdecydowanie zaprzeczył, jakoby „papież skreślił aborcję z listy grzechów ciężkich”, gdyż rozszerzył na wszystkich kapłanów prawo do rozgrzeszania z popełnienia tego czynu.

Tymczasem niektóre media nierzetelnie przedstawiają list apostolski "Misericordia et misera", który Ojciec Święty wydał na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Można tam spotkać komentarze, że Papież Franciszek złagodził ciężar grzechu aborcji.

"Prawda jest zupełnie przeciwna, ponieważ udzielenie przebaczenia oznacza dialog, świadomość tego, co się zrobiło, decyzję, że to się już więcej nie powtórzy. W tym sensie rozszerzenie tej posługi na wszystkich księży oznacza umożliwienie temu, kto dopuścił się tego strasznego czynu, lepsze zrozumienie, jak ciężkim wykroczeniem jest to, co uczynił, aby – co za tym idzie – osoba taka mogła zmienić życie i więcej tego nie powtórzyć” – mówił abp Paglia.

Arcybiskup zaprzeczył również, jakoby list papieski zmienił dotychczasowy przepis Kodeksu Prawa Kanonicznego, mówiącym o tym, że "ten, kto dopuszcza się aborcji, popada w ekskomunikę «latae sententiae», czyli automatycznie".
 
"Ekskomunika «latae sententiae» pozostaje tak, jak to ujmuje Kodeks Prawa Kanonicznego. W tym sensie nie ma żadnej zmiany, gdy chodzi o koncepcję ciężkości tego grzechu, nie ma żadnego złagodzenia: pozostaje on świadomym uśmierceniem niewinnego życia, a to jest bardzo ciężkie wykroczenie. Sens papieskiego tekstu leży w pragnieniu zrozumienia tego, że jeżeli ktoś żałuje grzechu, nawet tak bardzo ciężkiego, to Pan mu przebacza i go przyjmuje. W tym sensie Bóg jakby zapomina o ekskomunice, nałożonej za ten wstrząsający czyn" - tłumaczył abp Paglia.
 
Prezes Papieskiej Akademii Życia podkreślił, że w decyzji papieża zawarta jest głęboka świadomość słabości czy dramatów wielu kobiet. Sercem papieskiego dokumentu jest pragnienie przywrócenia mocy przemiany Miłosierdziu Bożemu.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie; eKAI; Deon i in.- 24.11.2016 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (chamomile) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag