Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

RPO: Program 500 plus oceniam pozytywnie

„Program 500 plus co do zasady oceniam pozytywnie, natomiast dostrzegam pewne drobne elementy mogące wymagać dopracowania” – taką opinię przedstawił w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
 
RPO nie miał wątpliwości: "(…) chciałbym wskazać na jedną rzecz: działalność firm lichwiarskich i pożyczkowych, czyli tzw. chwilówek, uległa dramatycznemu zmniejszeniu właśnie ze względu na 500 plus". Rzecznik podkreślił, że dzięki programowi część rodzin "wyszła z pętli zadłużenia".
 
RPO podniósł kwestię dostępności programu 500 plus dla dzieci z domów dziecka. "Zdaję sobie sprawę, że dzieci z domów dziecka są utrzymywane w dużej mierze przez państwo, natomiast idea programu 500 plus jest taka, by zwiększyć pewne szanse edukacyjne i wychowawcze i choćby w tym zakresie warto byłoby ten program delikatnie poprawić" – zasugerował senatorom.
 
Rzecznik wyjaśnił, że chodzi tu bodaj o minimalne wsparcie. Nawet na poziomie 100-200 zł - żeby dzieci z instytucji opiekuńczych mogły chodzić na dodatkowe zajęcia, np. na kursy angielskiego czy zajęcia sportowe.
 
Adam Bodnar przedstawił w Senacie informację roczną o swej działalności za 2015 rok oraz o stanie przestrzegania w Polsce wolności i praw człowieka i obywatela. W części przeznaczonej na pytania do RPO senatorowie odnosząc się do pomocy dla dzieci z domów dziecka wskazywali, że najlepszymi pomysłami są promowanie rodzin zastępczych i wspieranie adopcji.
 
"Zgadzam się oczywiście, że w idealnym świecie byłoby tak, że doprowadzimy do zlikwidowania domów dziecka (...). Rodzinne domy dziecka i adopcja, to jest to, do czego powinniśmy dążyć (…) mamy jednak sytuację taką, że domy dziecka ciągle funkcjonują" – bronił swoich uwag RPO.
 
Dzień wcześniej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska poinformowała, że w ramach programu 500 plus rodziny otrzymały już ponad 13 mld zł. "Świadczenie 500 plus objęło ok. 2 mln 700 tys. rodzin, które wychowują ok. 3 mln 800 tys. dzieci, a wśród nich 220 tys. dzieci niepełnosprawnych. Na pierwsze lub jedyne dziecko wypłacanych jest około 42 proc. świadczeń; to ponad 1,5 mln dzieci" - mówiła minister.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 16.11.2016 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Adrian Grycuk - praca własna) - CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag