Raport ONZ: Umieralność matek spadła o połowę

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Umieralność kobiet związana z ciążą, porodem i połogiem systematycznie maleje. W skali całego świata, w ciągu ostatnich 25 lat zmniejszyła się blisko o połowę. Organizacja Narodów Zjednoczonych i Bank Światowy opublikowały wspólny raport zatytułowany „Tendencje dotyczące umieralności z przyczyn położniczych w latach 1990-2015”.

Według szacunków dotyczących bieżącego roku, komplikacje, do których doszło w ciąży, podczas porodu albo w połogu były przyczyną zgonu prawie 303 tys. kobiet. Chociaż każda taka śmierć jest prawdziwym dramatem, to urzędnicy WHO nie wahają się mówić o „ogromnym postępie”. W 1990 r. z przyczyn położniczych zmarło aż 532 tys. kobiet.

Jednak dane statystyczne podawane w skali globalnej ukrywają smutne fakty. Do ONZ należą 193 państwa, ale tylko w 39 krajach odnotowano "znaczący postęp" w zakresie obniżenia liczby zgonów położniczych. Wśród nich zaledwie dziewięć państw na tyle obniżyło umieralność kobiet, że osiągnęło cele wyznaczone przez ONZ.

Europa w zasadzie uporała się z problemem umieralności z przyczyn położniczych. Polska jest ścisłej czołówce krajów o najniższych wskaźnikach. Według danych opublikowanych w „Roczniku Demograficznym 2015”, w roku 2013 w naszym kraju odnotowano 7 zgonów kobiet związanych z ciążą, porodem i połogiem, co daje niespełna 2 zgony na 100 tys. żywych urodzeń.

W badanym przez ONZ okresie, największa poprawa miała miejsce w Azji Wschodniej. W latach 1990-2015 umieralność matek spadła tam z około 95 do 27 zgonów na 100 tys. żywych urodzeń.
„Postęp jest bardzo nierówny” – przyznała dr Lale Say, koordynator do spraw zdrowia reprodukcyjnego i badań w WHO. „Prawie 99 proc. zgonów z przyczyn położniczych ma miejsce w krajach rozwijających się”.

"Duża liczba krajów o wysokim współczynniku umieralności matek uczyni niewielki postęp, albo wciąż będzie pozostawało w tyle przez najbliższe 15 lat, jeśli nie zwiększymy liczby położnych oraz innych pracowników służby zdrowia z umiejętnościami w zakresie położnictwa” - powiedział dr Babatunde Osotimehin, dyrektor wykonawczy Funduszu Ludnościowego ONZ.

Tymczasem ONZ i jej specjalistyczne agendy – WHO, UNICEF, UNDP – po raz kolejny podnoszą poprzeczkę. W 2030 r. globalny współczynnik zgonów położniczych nie powinien przekroczyć 70 zgonów matek na 100 tys. porodów.


[Na podstawie serwisu informacyjnego: BBC News/ Health -12.11.2015 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Peter van der Sluijs) – licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Materiał źródłowy:
WHO, UNICEF, UNFPA, World Bank Group and the United Nations Population Division, “Trends in Maternal Mortality: 1990 to 2015”, November  2015.

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.