Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ratować rodzinę, bo ideologie ją niszczą

Papież Franciszek ostrzegł, że ideologie atakują rodzinę i są jedną z przyczyn jej kryzysu. Za bulwersujące uznał przekreślanie różnic między kobietą a mężczyzną.  Ojciec Święty wraz z profesorami i studentami Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną zainaugurował nowy rok akademicki na tej uczelni. Uroczystość odbyła się w Sali Klementyńskiej na Watykanie.
 
W swoim przemówieniu papież podkreślił, że współcześnie "więzy małżeńskie i rodzinne są w różny sposób wystawione na próbę". Wśród przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił utrwalanie się kultury, która promuje "narcystyczny indywidualizm", koncepcję wolności oderwanej od odpowiedzialności za drugiego człowieka, obojętność na dobro wspólne i narzucanie "ideologii, które wprost atakują rodzinę", a także coraz większe ubóstwo zagrażające przyszłości wielu rodzin.
 
Następnie papież zwrócił uwagę na zagrożenia, wynikające z pojawienia się nowych technologii, które "umożliwiają praktyki niekiedy sprzeczne z prawdziwą godnością życia ludzkiego". Z kolei przypomniał, że różnica między mężczyzną a kobietą to prawdziwe bogactwo i część planu Bożego. Za bulwersującą uznał obecną tendencję do przekreślania tejże różnicy. Papież wskazał, że dla uznania godności kobiety i mężczyzny w ich wzajemnych relacjach konieczne jest właściwe zrozumienie różnicy płci. Zaapelował o uważne przyglądanie się nowym wyzwaniom bez ulegania pokusie ich bagatelizowania czy "oswajania" się z nimi.

Ojciec Święty wezwał do ratowanie małżeństwa i rodziny. „Konieczne jest przyłożyć się z większym entuzjazmem do ratowania – powiedziałbym, niemal do rehabilitacji – tego nadzwyczajnego «wynalazku» Bożego dzieła stworzenia. To ratowanie trzeba wziąć na serio, zarówno w sensie doktrynalnym, jak praktycznym, duszpasterskim i wiążącym się ze świadectwem. Dynamizm relacji między Bogiem, mężczyzną i kobietą oraz ich dziećmi to «złoty klucz», by zrozumieć świat i historię z tym wszystkim, co obejmują. A wreszcie, aby zrozumieć głębię samej miłości Boga” – mówił Ojciec Święty.

Papieski Instytut ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną założył Jan Paweł II w 1982 r. Uczelnia jest częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Papież Franciszek stwierdził, że "dalekowzroczna intuicja św. Jana Pawła II, który bardzo pragnął utworzenia tej instytucji akademickiej, może być dzisiaj jeszcze bardziej uznana i doceniana. Jego pełne mądrości rozeznawanie znaków czasów przywróciło z mocą uwadze Kościoła i samego społeczeństwa głębię i delikatność więzi, które rodzą się wychodząc od przymierza małżeńskiego mężczyzny i kobiety”.
 
[Na podstawie serwisów informacyjnych: Radio Watykańskie, PAP i in. - 27.10.2016 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (BegoBego) - FP
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag