Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Nowatorskie badania genetyczne wcześniaków – dla dobra dzieci

W ramach polsko-norweskiego projektu NEOMICS, lekarze przebadali 119 dzieci urodzonych przedwcześnie. Szukali genetycznych przyczyn przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej.
 
Zastosowano nowatorską metodę badań, niedostępną jeszcze kilka lat temu, tzw. mikromacierz. Kilka kropel krwi daje informację o całym genomie dziecka.
 
Przebadano dzieci urodzone przed 30 tygodniem ciąży. Maluchy urodziły się w szpitalach w Krakowie i w Warszawie. Najmniejsze z nich ważyło 500 g, największe mniej niż 1400 g.
 
"Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego dzieci, mimo że są urodzone w tym samym wieku płodowym, jedne chorują, a drugie nie, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych są łagodne lub nie ma ich wcale" – powiedział na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, kierownik projektu prof. Jacek J. Pietrzyk.
     
Naukowców interesował wpływ podawania wcześniakom tlenu. Badano krew pobraną od dzieci i obserwowano, jak jej komórki reagują na różne czynniki i jakie mają mechanizmy obronne.
 
"Możemy już dziś powiedzieć, że w zależności od stopnia dojrzałości, dzieci produkowały inne zastawy białek, a to może wpływać na ich dalszy rozwój" - mówił kierownik Kliniki Chorób Dzieci CM UJ prof. Przemko Kwinta.
 
Jak wyjaśniał dziennikarzom prof. Mirosław Bik-Multanowski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej UJ CM, lekarze próbowali dowiedzieć się, co wpływa na rozwój retinopatii i na uszkodzenie płuc, i dlaczego u jednych dzieci jest to takie ciężkie, a u innych nie. Lekarze mają nadzieję, że odczytując siłę działania poszczególnych genów i innych czynników wpływających na działanie tych genów, będą w stanie skutecznie pomóc dzieciom.
 
Noworodki uczestniczące w badaniach przez kilka lat pozostaną pod opieką Poradni Zaburzeń Rozwoju Dzieci i przejdą szczegółowe badania okulistyczne, neurologiczne i badania funkcji płuc.
 
Eksperymentalną część badań przepowadzono na zwierzętach laboratoryjnych w Instytucie Pediatrii Rikshospitalet Uniwersytetu w Oslo. Noworodkom myszy podawano zwiększone ilości tlenu i sprawdzano, jaki ma to wpływ na rozwój płuc oraz tworzenie się naczyń w tylnej części oka.
 
Polsko-norweskie badania potrwają do kwietnia 2017 r. Po ich zakończeniu lekarze będą pracować nad praktycznym zastosowaniem wiedzy pozyskanej w trakcie badań. Zastanowią się także nad ewentualną modyfikacją standardów leczenia wcześniaków.
 
"Już dziś widzimy, że te dzieci muszą być traktowane bardzo indywidualnie, każde z nich inaczej" – stwierdził prof. Kwinta. Na podstawie wyników badań lekarze wybiorą 2-3 białka, które będą wskaźnikami, że dane dziecko należy potraktować w szczególny sposób. To znaczy, inaczej niż pozostałe wcześniaki, ponieważ potrzebuje ono innej ilości tlenu, innego pokarmu lub innych leków.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 24.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: Wikipedia – PD
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag