Program "Za życiem" w pierwszej kolejności dla dzieci nowo narodzonych

Rządowy program "Za życiem" będzie w pierwszej kolejności dotyczył sytuacji, kiedy spodziewane jest urodzenie się dziecka niepełnosprawnego. Mowa tu o ciążach z niepomyślną diagnozą prenatalną dla poczętego dziecka.

W dalszej kolejności rząd przygotuje program kompleksowej pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie leczenia, edukacji, rehabilitacji i pomocy socjalnej. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska omawiała plany swojego resortu na spotkaniach z przedstawicielami samorządów lokalnych Małopolski i organizacji pozarządowych działających tamże w zakresie pomocy społecznej.

Minister zaznaczyła, że na obecnym etapie prac nad projektem nie będzie szczegółowych informacji na temat programu. Opinia publiczna zapozna się z propozycją rządu dopiero wtedy, gdy o efektach pracy zostanie poinformowana premier Beata Szydło. „Liczymy skutki finansowe programu i międzyresortowy zespół intensywnie pracuje nad szczegółami programu” – dowiedzieli się uczestnicy spotkań z panią minister i jej współpracownikami.
 
Najwięcej miejsca podczas rozmów z samorządami poświęcono funkcjonowaniu programu 500+. „Od początku finansowanie tego programu poddawano w wątpliwość. Rząd nigdy nie ukrywał, że to będzie wyzwanie dla budżetu. W tym roku wydano 17 mld, w przyszłym będą to 23 mld zł. (…) Te pieniądze w budżecie były, więc proszę sobie wyobrazić na co te pieniądze wcześniej były wydawane. Na co wcześniej były takie kwoty przeznaczane?” – pytała minister Rafalska.
 
„Tu, na państwa terenie, odczuliście skutki tego programu. Rodziny, których wcześniej nie było na to stać - przyjechały na wakacje w góry oraz nad morze. Niektórzy po raz pierwszy, bo wcześniej nie było rodzin na to stać” - mówiła minister.
 
”Najpierw słyszałam, że te pieniądze zostaną przepite, potem - że przepite i przejedzone, następnie były zarzuty, że nie widać żadnej poprawy i wpływu na gospodarkę tych wypłacanych pieniędzy. Wypłaty rozpoczęły się w czerwcu i teraz po kilku miesiącach widać skutki. Ludzie wiedzą lepiej, na co wydawać te pieniądze” – tłumaczyła szefowa resortu polityki społecznej.
 
Minister Rafalska poinformowała także, że planowany na 2017 r. wzrost świadczenia pielęgnacyjnego dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi, zostanie przeprowadzony. Będzie wynikał wprost z podniesienia minimalnego wynagrodzenia, które wzrasta o osiem procent.
 
Na początku października br. premier Beata Szydło zapowiedziała program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci chore lub niepełnosprawne. Miało to miejsce w tym samym czasie, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji.
 
Premier mówiła, że program zacznie działać w 2017 r. Środki na jego realizację będą zabezpieczone w budżecie. Przygotowania do uruchomienia programu „Za życiem” potrwają do końca roku. Natomiast projekt ustawy wprowadzającej program przedstawiony zostanie do końca bieżącego miesiąca.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego MRPiPS, PAP via Deon, Podhale24 - 24.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (thelesleyshow) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.