Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Liczba rodzeństwa a prawdopodobieństwo rozwodu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Większość państw wysoko rozwiniętych gospodarczo znajduje się w końcowej fazie transformacji demograficznej. Jedną z cech tego procesu jest ustabilizowanie się współczynnika urodzeń na bardzo niskim poziomie - dzietność kobiet kształtuje się poniżej prostej zastępowalności, czyli poniżej 2,1 dziecka na kobietę. Taki spadek dzietności oznacza, że spotykamy coraz więcej rodzin jest małodzietnych, czyli mających nie więcej niż dwójkę dzieci. Co gorsza, zaczynają przeważać rodziny z jednym dzieckiem.
 
Pomimo spadku dzietności, stosunkowo niewiele wiadomo o społecznych konsekwencjach, jakie ponoszą dzieci wychowujące się z mniejszą liczbą rodzeństwa albo bez rodzeństwa.
 
Wiele badań sugeruje, że dorastanie z mniejszą liczbą rodzeństwa jest prawdopodobnie zjawiskiem pozytywnym, ponieważ dzieci z rodzin małodzietnych nieco lepiej radzą sobie w szkole.
 
Jednakże niewielu naukowców podjęło się przeanalizowania kwestii, jak dorastanie z nielicznym rodzeństwem wpływa na zdolność dzieci do porozumiewania się z rówieśnikami i budowanie długotrwałych więzi międzyludzkich. Szczególnie tych najbardziej znaczących, jakimi są relacje między małżonkami.
 
Jeśli bracia i siostry są w dzieciństwie ważnymi partnerami do trenowania umiejętności społecznych, to osobom z niewielką liczbą rodzeństwa albo bez rodzeństwa nieco trudniej przychodzi życie w relacjach w okresie dorosłości.
 
Grupa socjologów z Uniwersytetu Stanowego Ohio w Columbus (USA) postawiła sobie ciekawe pytanie badawcze: czy liczba rodzeństwa w dzieciństwie wpływa na prawdopodobieństwo rozwodu w wieku dorosłym?
 
Naukowcy skorzystali z danych amerykańskiego Generalnego Sondażu Społecznego. Analizując dane z lat 1972 – 2012 , badali związek między liczbą rodzeństwa w dzieciństwie a prawdopodobieństwem rozpadu małżeństwa dorosłej osoby. Ponadto podjęli próbę ustalenia, na ile można przewidzieć prawdopodobieństwo rozwodu.
 
W odniesieniu do osób, które kiedykolwiek weszły w związek małżeński, badacze ustalili, że obecność w dzieciństwie każdego brata lub siostry zmniejsza o 3proc. prawdopodobieństwo rozwodu (po wyłączeniu innych przyczyn).
 
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu materiału źródłowego]
 
Zdjęcie: MorgueFile (dee) - FP
 
Materiał źródłowy:
D.Bobbitt-Zeher, D.B.Downey, J.Merry, “Number of Siblings During Childhood and the Likelihood of Divorce in Adulthood”, w: “Journal of Family Issues”, November 2016, vol. 37, no. 15, pp. 2075-2094.
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe


materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag