Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Francja: przekaz wiary w rodzinie, statystyki są bezlitosne

Tylko rodziny, którym zależy na praktykach religijnych i które potrafią uchronić się przed negatywnym wpływem kulturowym, mogą liczyć na przekazanie żywej wiary swym dzieciom – wynika z ustaleń francuskich socjologów, którzy komentują dla dziennika La Croix najnowsze dane o nieudolności współczesnego katolicyzmu w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom.

Dane francuskiego, narodowego instytutu statystycznego INSEE są bezlitosne. W kategorii wiekowej od 18 do 59 roku życia katolicy stanowią 29% mieszkańców Francji, przed 10 laty było ich 43%.

O ile w rodzinach żydowskich 91% dzieci zachowuje wiarę rodziców, a w muzułmańskich 84%, o tyle w katolickich już tylko 67%. Decydujące znaczenie mają w tym wypadku praktyki religijne, takie jak modlitwa, Msza św. czy pielgrzymka. –

Jeśli nie przykłada się do tego należytej wagi, z rodzin praktykujących wychodzą niepraktykujące dzieci, które z kolei wychowują już swe dzieci na niewierzących – mówi Yann Raison du Cleuziou, socjolog katolicyzmu.

Prof. Pierre Bréchon, który zajmował się wartościami we francuskim społeczeństwie, zauważa natomiast, że skuteczne w przekazie wiary okazują się te rodziny, które potrafią uchronić się przed obcym wpływem kulturowym. Są to więc rodziny raczej konserwatywne i prawowierne, które dbają o katolickie wychowanie swych dzieci poprzez staranny dobór szkoły, ruchów młodzieży i środowiska przyjaciół.

Zdaniem cytowanego już du Cleuziou obok praktyk religijnych w przekazie Ewangelii w rodzinie ważny jest całościowy charakter wiary, musi ona przenikać wszystkie aspekty życia dziecka. Delegowanie przekazu wiary na instytucje czy inne osoby okazuje się natomiast nieskuteczne.

Dziennik La Croix cytuje też katolickich rodziców dzisiejszych trzydziestolatków, którym nie udało się przekazać wiary. W sposób szczególny kwestionują oni przekonanie, że w sprawach wiary dzieciom trzeba pozostawić wolność, aby mogły ją wybrać lub odrzucić, gdy będą już dorosłe. Potwierdzają to również statystyki. Jedynie 2 proc. młodych wychowanych w rodzinach niepraktykujących dochodzi do wiary w wieku dorosłym.

Źródło: Watykan News – 9 maja 2023 r.

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag