Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Tarnów: Pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem

W Światowy Dzień Dziecka Utraconego, 15 października 2016 r., odbędzie się pierwszy pochówek dzieci martwo urodzonych pozostawionych w tarnowskich szpitalach. Rada Miejska w Tarnowie  podjęła uchwałę regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice nie mieli możliwości pochować.
 
Uroczystość rozpocznie się w kościele parafialnym p.w. NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach, gdzie odprawiona zostanie Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.
 
Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych kartkach, imiona swoich dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu. Do wspólnego grobu, razem z urną, złożone zostaną także kartki z imionami dzieci, których pochówek będzie tylko symboliczny. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa.
 
Organizatorzy uroczystości – SPES Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych - zachęcają osieroconych rodziców do przyniesienia zniczy, symbolizujących pamięć o zmarłych dzieciach, a także do przysłania komitetowi imion dzieci z datą ich śmierci i  tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty.
 
SPES zawiązał się w maju 2016 r. w Tarnowie Mościcach. Inicjatywę poparł i objął swym patronatem Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezji Tarnowskiej.
 
 „Wydaje się, że nasze działania sprawią, że wzrośnie uświadomienie społeczeństwa i dzieci pozostawionych bez pochówku będzie coraz mniej. Zresztą o to chodzi także w tej inicjatywie. Zależy nam także na uwrażliwianiu i otwarciu się w pełni na tę rzeczywistość całego personelu medycznego - lekarzy i pielęgniarek. Liczymy również na powstawanie możliwości korzystania z terapii dla matek czy rodziców po stracie dziecka. Instalacja, którą chcemy stworzyć, dotycząca dzieci utraconych może uruchomić cały proces potrzebnych zmian w mentalności, wiedzy prawnej, psychologicznej, filozoficznej, duchowej oraz w praktyce społecznej i nawet pastoralnej” - podkreśla ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału.
 
Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: SPES - Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych; także: eKAI via Deon – 10.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (MyJayKay) - FP
 
Wspomóż Nas
Tagi: pochówek dzieci utracocnych, dzieci utracone, spes, tarnów
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag