Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Eutanazja niepełnosprawnych. Lewicowy rząd zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego autonomiczne władze Madrytu

Hiszpański rząd Pedro Sancheza zatwierdził wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko przepisom o utworzeniu przez rząd regionu Madrytu Agencji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (AMAPAD). Zdaniem rządu Sancheza przepisy te zmuszają osoby niepełnosprawne do posiadania zezwolenia sądowego na otrzymanie pomocy w umieraniu, czego nie wymaga ustawa ogólnokrajowa – poinformowała Europa Press, powołując się na źródła rządowe.

Według rzecznik rządu centralnego i minister ds. polityki terytorialnej Hiszpanii, Isabel Rodriguez, madrycka ustawa regulująca utworzenie tego organu narusza kompetencje państwa i ogranicza prawo osób niepełnosprawnych do eutanazji, które weszło w życie Hiszpanii w czerwcu 2021 roku. 

Rząd w Madrycie twierdzi, że regionalne władze prawicowej premier Isabel Ayuso zmuszają osoby niepełnosprawne do posiadania zezwolenia sądowego na otrzymanie pomocy w umieraniu, czego ustawa ogólnokrajowa nie przewiduje. 

AMAPAD to agencja wspierająca dorosłych niepełnosprawnych w zakresie wykonywania czynności prawnych poprzez osobę kuratora. Ma na celu pomaganie w podejmowaniu decyzji prawnych tych osób przy poszanowaniu woli i promowaniu ich autonomii – stwierdza agencja na swoich stronach internetowych. 

Dodatkowy wymóg

Lewicowy dziennik El Pais wskazał, że AMAPAD stawia osobom niepełnosprawnym dodatkowy wymóg do skorzystania z prawa do eutanazji, torpedując tym samym ogólnokrajową ustawę w sprawie śmierci wspomaganej, zatwierdzoną przez (lewicową) większość w parlamencie

Rząd centralny w Madrycie ostrzegł, że nie dopuści do powstrzymania stosowania prawa do śmierci wspomaganej. Zgodnie z konstytucją wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego automatycznie zawiesza zakwestionowany akt prawny na co najmniej pięć miesięcy. 

Według El Pais konflikt jest elementem walki politycznej między rządzącą socjalistyczną PSOE, broniącą praw do zawarcia małżeństwa homoseksualnego, aborcji i eutanazji, a centroprawicową opozycyjną PP i konserwatywną Vox. Dziennik podkreślił, że TK będzie miał postępową większość przez następne dziewięć lat. 

Prawo do eutanazji

Z prawa do eutanazji mogą korzystać w Hiszpanii osoby pełnoletnie nieuleczalnie, przewlekle i ciężko chore, cierpiące fizycznie lub psychicznie w sposób nie do zniesienia, niepełnosprawne lub zagrożone poważnym kalectwem. Pacjenci powinni mieć pełną zdolność do podjęcia samodzielnej decyzji o eutanazji w sposób niezależny i świadomy, bez presji zewnętrznych. 

 Prawicowe PP i Vox nazwały ustawę radykalną i oskarżyły lewicę o chęć eliminowania chorych ze względów ekonomicznych. Lekarz i polityk z ramienia prawicowej PP, Jose Ignacio Echaniz, zarzucił socjalistom przekroczenie czerwonej linii poprzez wybranie zadawania śmierci zamiast stawiania na łagodzenie cierpienia

Źródło: PAP/TVP INFO – 15 maja 2023 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag