Lekarze, wasze posłannictwo domaga się świadectwa

"Wierność Ewangelii życia i obowiązkowi ratowania go jako daru Boga domaga się jasnego i odpowiedzialnego świadectwa, domaga się decyzji, które niekiedy będą kosztować" – powiedział abp Wojciech Polak do lekarzy. Medycy pielgrzymowali do Gniezna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
 
Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św. dla członków Naczelnej Izby Lekarskiej przybyłych do grobu św. Wojciecha z okazji jubileuszu Chrztu Polski. W swojej homilii podkreślił, że świętowanie nie może być jedynie wspominaniem, ale ma stanowić zachętę "do odważnego kształtowania przyszłości, do podejmowania bieżących wyzwań i twórczej konfrontacji z niełatwą rzeczywistością".
 
"To, co robicie nie jest tylko służbą społeczną, choć ta jest potrzebna i szlachetna. W przypadku uczniów Chrystusa pomaganie zranionemu życiu ludzkiemu oznacza wychodzenie do osób, które są w potrzebie, bycie przy nich, zajmowanie się ich słabością i cierpieniem, aby mogły się podnieść" – Prymas Polski przypomniał słowa papieża Franciszka. Powołanie lekarskie to służba dla człowieka i na rzecz całego człowieka.
 
"Zwłaszcza lekarze katoliccy - mówił Prymas - dokładać powinni starań, by traktować swój zawód jako misję ludzką i duchową. W tym sensie wasza troska o cierpiącego człowieka, wasza pomoc chorym i cierpiącym, obejmuje tych wszystkich, którzy oczekują waszej posługi i mają nadzieję na egzystencję zdrowszą i godniejszą. Jest ona w ten sposób jednocześnie czytelnym świadectwem, dawanym słowem i przykładem, że życie ludzkie zawsze jest święte, wartościowe i nienaruszalne, i jako takie musi być kochane, bronione i leczone" - stwierdził abp Polak.
 
W ramach gnieźnieńskiego spotkania odbyła się konferencja zatytułowana „Kodeks Etyki Lekarskiej wobec wyzwań współczesności”, organizowana przez Naczelną oraz Wielkopolską Izbę Lekarską. W obradach udział wzięli przedstawiciele nauk medycznych, prawnicy, a także filozofowie. Uczestnicy przyjęli memoriał, w którym zadeklarowali trwanie przy normach etycznych przekazanych przez ojców medycyny.
 
Wraz z uczestnikami lekarskiej pielgrzymki modlił się ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: eKAI - 07.10.2016 r.; Naczelna Izba Lekarska – 10.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (moonnors) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.