Rząd RP: Program pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnych

Pakiet osłonowy dla rodzin wart kilkaset milionów złotych to nowy program, nad którym pracuje rząd. O kolejnej formie wspierania rodzin poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Przypomniał, że premier powołała międzyresortowy zespół ds. opracowania rządowego programu "Za Życiem".
 
Pakiet osłonowy będzie obejmował pomoc dla kobiet, które urodzą chore lub niepełnosprawne dziecko, np. dziecko z zespołem Downa. W planach jest również uruchomienie sieci hospicjów perinatalnych i dziecięcych.
 
"Jeśli ktoś urodzi chore dziecko, nie będzie zmuszany do heroizmu" - minister Kowalczyk powiedział, że w tym właśnie celu powstaną instytucje, które natychmiast takim dzieckiem się zajmą.
 
Ponadto rząd zaproponuje ułatwienia w adopcji, dobre rozwiązanie dla kobiet, których dzieci poczęły się wskutek przestępstwa zgwałcenia lub kazirodztwa.
 
Minister podkreślił, że odrzucony wczoraj przez Sejm projekt zdelegalizowania aborcji był nieprzygotowany. "Nie zawierał pakietu osłonowego i to była jego wada. Wrócimy do ochrony życia, ale już z pakietem osłonowym" - dodał minister Kowalczyk.
 
Posłowie odrzucili obywatelski projekt Komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz przerywania ciąży. W tym czasie rząd zaanonsował program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci chore lub niepełnosprawne.
 
Program powstanie w resorcie rodziny i pracy w porozumieniu z ministerstwami finansów i zdrowia. Ponadto rząd przygotuje kampanię promującą ochronę życia.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP, „Rzeczpospolita”, wPolityce, Deon i in - 07.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (faustlawmarketing) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.