Sejm RP odrzucił projekt zaostrzający przepisy o dopuszczalności przerywania ciąży

Sejm RP odrzucił obywatelski projekt Komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. Za odrzuceniem projektu głosowało 352 posłów, 58 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

Odrzucenie problematycznego projektu zarekomendowała sejmowa Komisja sprawiedliwości i praw człowieka.
 
Obrady komisji miały nadzwyczaj burzliwy przebieg. Platforma Obywatelska protestowała w sprawie trybu zwołania komisji, Nowoczesna złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne, grupa posłów PO wniosła o odrzucenie projektu w całości albo przerwę w posiedzeniu komisji - do 11 stycznia przyszłego roku. W końcu Prawo i Sprawiedliwość także złożyło wniosek o odrzucenie projektu.
 
Przystąpiono do głosowania. Prowadzący posiedzenie oświadczył, że wniosek o odrzucenie projektu w całości przeszedł. Za odrzuceniem głosowało 15 członków komisji, a jeden wstrzymał się do głosu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że PiS doszedł do wniosku, iż przedsięwzięcie jakim jest obywatelski projekt zakazujący aborcji może doprowadzić do procesów, których efekt będzie dokładnie przeciwny. Zapowiedział, że PiS będzie podejmował działania w kierunku ochrony życia.

Wcześniej premier Beata Szydło zadeklarowała opracowanie rządowego projektu wsparcia dla rodzin i matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci niepełnosprawnych.

Natomiast Mariusz Dzierżawski z Komitetu Inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji" zapowiedział, że projekt zostanie złożony ponownie.
    
[Na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, Radio RFM24, eKAI i in. - 06.10.2016 r.]
 
Zdjęcie: Sejm.gov.pl (Rafał Zambrzycki) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.