Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

W dniu 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa! Załóż kolorowe skarpety nie do pary i ruszaj otwierać serca!

W dniu 21 marca po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2012 r. patronat nad nim sprawuje ONZ. „Zespół Downa nadal budzi wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów” – zauważa Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów osób z zespołem Downa "Bardziej Kochani". W tym roku sieć UE for Trisomy 21 będzie gospodarzem tych wyjątkowych obchodów (EU for Trisomy 21 jest europejską siecią organizacji i rodzin działających na rzecz praw osób z zespołem Downa w Europie).

Data 21 marca nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) wskazuje na dodatkowy trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze – jego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby. Z tego powodu zespół Downa w terminologii medycznej nazywany jest trisomią chromosomu 21.
Trisomia 21. chromosomu skutkuje niepełnosprawnością intelektualną, ale w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa występuje raz na 800-1000 urodzeń. Błędne jest jednak przekonanie, że częściej zdarza się u dzieci, których matki są w starszym wieku, po 40. roku życia. Dzieci z zespołem Downa rodzą także kobiety bardzo młode.

Tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod hasłem "Czas na większą widoczność" w ramach projektu "Przyszłość jest nasza". W wydarzeniu wezmą udział rzecznicy i self-adwokaci z całej Europy, którzy opowiedzą o tym, jak sama widoczność może zrobić ogromną różnicę w przełamywaniu stereotypów w umysłach ludzi. Wszyscy prelegenci pracują w otwartych na inkluzję restauracjach lub kawiarniach; opowiedzą o swoim życiu i rozmowach, które prowadzą ze swoimi klientami.

Przełamywanie stereotypów dotyczących Zespołu Downa filiżanka po filiżance. 20 i 21 marca kawiarnie oraz restauracje, w których pracują pracownicy z Zespołem Downa, będą serwować kawę w ramach kampanii „FIiliżanka po filiżance” w miejscach związanych z władzą polityczną, takich jak:

  • Parlament Europejski,

  • siedziby rządowe,

  • senaty i parlamenty,

  • urzędy wojewódzkie, powiatowe i gminne.

Dzięki temu decydenci z całej UE będą mieli okazję porozmawiać z osobami z Zespołem Downa i nauczyć się patrzeć na sprawy z ich perspektywy. Jest to szczególnie ważne w tym roku, ponieważ przygotowujemy się do wyborów do parlamentu UE w 2024 roku i do tego, że wiele osób z Zespołem Downa będzie mogło głosować po raz pierwszy. Aby obchody były udane, EU for Trisomy 21 będzie współpracować z lokalnymi kawiarniami, które zatrudniają osoby z Zespołem Downa oraz szkołami zawodowymi o profilu kulinarnym. Będziemy również współpracować z lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi politykami, aby zapewnić, że te obchody dotrą do jak największej liczby osób.

Co możesz zrobić jutro: Załóż kolorowe skarpetki nie do pary, zachęć do tego rodzinę, przyjaciół i znajomych. Wkładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary okazujesz solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie p r. Śmiało mów dlaczego tak się ubrałeś i oswajać świat z zespołem Downa! Wiedza przegania lęk i otwiera serca!

Zrób zdjęcie w dwóch kolorowych skarpetkach i umieść je w social mediach (także naszych) z # hasztagami #ŚwiatowyDzieńZespółuDowna, #WorldDownSyndromeDay, #ZespółKolorowychSkarpet, #21marca

Reaguj ZAWSZE gdy słyszysz zdania w stylu: „Ty Downie”!
Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa. Osiągają wiele sukcesów w dziedzinie aktorstwa, sztuki, sportu, godnie reprezentując nas na arenach światowych!

[Na podstawie HLI-PL, niepełnosprawni.pl!.]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag