Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zamiast agresywnej konfrontacji budować społeczne poparcie dla postawy „za życiem”

Stajemy wobec wielu wyzwań, a konfrontacja społeczna wobec ochrony życia dziecka w łonie matki narasta. W tej sytuacji powinniśmy wrócić do postawy „za życiem” i promować ją w szerokim aspekcie społecznym. Jest nią pełne troski pochylenie się nad kobietą w ciąży, która znalazła się w sytuacji kryzysowej, nad jej poczętym dzieckiem oraz rodziną – powiedziała w rozmowie z KAI Ewa Kowalewska.

Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia będzie jedną z prelegentek w debacie zatytułowanej “Jak skutecznie chronić ludzkie życie w jego prenatalnej fazie?”. Organizatorami spotkania jest Katolicka Agencja Informacyjna oraz Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

Debata poprzedzi Narodowy Dzień Życia (24 marca) i Dzień Świętości Życia (25 marca). Jej celem jest przedstawienie głównych zadań, wokół których winny koncentrować się działania osób, organizacji społecznych i innych struktur, aby zapewnić promocję i poszanowanie ludzkiego życia.

– Odnosimy wrażenie, że pozytywna działalność „za życiem” obecnie w ogóle nie przebija się do przestrzeni publicznej, a zaczyna dominować agresywna konfrontacja ideologiczna. Tymczasem mamy w Polsce wiele organizacji pomocowych: domów samotnej matki, centrów pomocowych, organizacji pozarządowych i rządowych, ośrodków adopcyjnych, okien życia – wymieniła Ewa Kowalewska prezes Human Life International Polska.

Wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podkreśliła, że najważniejsza jest troska o człowieka potrzebującego pomocy, a temat ochrony życia nie powinien podlegać konfrontacji ideologicznej, która prowadzi do krzywdzenia najmniejszych i najbardziej bezbronnych – podkreśliła.

– Żeby powstrzymać promowanie postaw promujących aborcję, konieczne jest odbudowanie ogólnospołecznej świadomości postawy „za życiem”. Pochylenie się nad kobietą brzemienną w sytuacji kryzysowej jest najważniejszym wyzwaniem i my właśnie to robimy. Chcemy zaprezentować nasze programy i zasygnalizować problemy – zaznaczyła.

Kowalewska podkreśliła, że w działalność PFROŻ opiera się na wskazówkach prof. Włodzimierza Fijałkowskiego – lekarza ginekologa-położnika i patrona ruchów obrony życia, który pomimo doświadczeń obozu koncentracyjnego, nieustannie podkreślał, że życie zawsze trzeba chronić, co jest zupełnie naturalne, tylko niektórych trzeba do tego cierpliwie i życzliwie przekonać.

– Polskie społeczeństwo w większości naprawdę chce pomagać i chronić życie. Ta postawa łączy nas wszystkich. Chcemy stosować zasadę, na którą tak często powoływał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który także patronuje naszej federacji: Zło dobrem zwyciężaj! Tylko taka postawa daje nam szansę na zwycięstwo cywilizacji życia.

Wydarzenie odbędzie się 20 marca o godzinie 12:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer Kard. Wyszyńskiego 6, sala nr 16).

Udział w debacie wezmą: Jakub Bałtroszewicz (Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz Fundacji Jeden z Nas), Ewa Ślizień-Kuczapska (specjalista ginekolog-położnik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny), Ewa Kowalewska (Human Life International – Polska, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia), Magdalena Guziak-Nowak (dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka). Spotkanie poprowadzi Antoni Szymański (socjolog, b. wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia).

Zgłoszenia udziału zawierające imię, nazwisko i nazwę redakcji, prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 20 marca (poniedziałek), do godz. 9.00.

Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube.

 

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna - 16 marca 2023 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag