Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Otwarto klinikę „Budzik” dla dorosłych!

W dniu 27 lutego 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Kliniki "Budzik" dla dorosłych, w Warszawie i podsumowanie 20-lecia Fundacji "Akogo?".
Jak zaznacza aktorka i działaczka społeczna Ewa Błaszczyk, dotychczas istniejąca placówka w Olsztynie oferowała jedynie 7 miejsc przy 600 osobach potrzebujących rehabilitacji. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser – Duda, która objęła budowę kliniki honorowym patronatem.


Pierwsza Dama powiedziała (…) Cieszę się, że wspólnie możemy dzielić radość, nadzieję i satysfakcję, które wiążą się z otwarciem Kliniki Budzik dla dorosłych na warszawskim Bródnie (…) Na koniec oficjalnej części spotkania głos zabrał Profesor Wojciech Maksymowicz Prezes Budzik Sp. z o.o., Dyrektor Kliniki „Budzik” dla dorosłych.
W części artystycznej spotkania wysłuchaliśmy 2 utworów wykonanych przez Panią Ewę Błaszczyk i Mariannę Janczarską wraz z zespołem oraz piosenki prezentu pt. „Odważny Całkiem Nowy Świat”, w wykonaniu Edyty Bartosiewicz. Tego dnia nie zabrakło także: Anny Dymnej z Fundacji „Mimo wszystko” (przekazała twórcom Budzika moc ciepłych życzeń).
Na koniec wspólnie odśpiewano Hymn pt. „Budzik” (piosenkę ofiarowaną nam przez Anię Dymną na 10-lecie naszej fundacji).
Dziękujemy wszystkim Dostojnym Gościom, Darczyńcom, Artystom i tym, którzy trzymali kciuki za to przedsięwzięcie – mówi Ewa Błaszczyk.

Pierwsza klinika „Budzik”, przeznaczona jako miejsce rehabilitacji dla dzieci po głębokich urazach mózgu, powstała w 2013 r. przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. W ciągu 10 lat funkcjonowania udało się w niej wybudzić ze śpiączki ponad 100 dzieci. Fundatorem placówki jest założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk fundacja „Akogo?”. W 2018 r. ruszyły prace nad powołaniem odpowiednika „Budzika” przeznaczonego dla osób dorosłych. W ostatni poniedziałek (27.02) obiekt doczekał się swojej inauguracji. Położona w kompleksie Szpitala Bródnowskiego placówka może jednorazowo przyjąć 17 pacjentów. Pierwsi trafią do niej jeszcze w tym miesiącu. Dziecko najdłużej czekało tydzień na miejsce w klinice „Budzik” przy Centrum Zdrowia Dziecka. Natomiast w szczytowym okresie w Olsztynie, gdzie było siedem miejsc, w pewnym momencie było sześćset podań – podkreśliła w trakcie uroczystości inauguracyjnej Ewa Błaszczyk. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy są z nami bez względu na to czy świeci słońce, czy jest burza z piorunami, tym wszystkim, którzy byli z nami przez te 20 lat – dodała.

Aktorka od wielu lat zaangażowana jest w niesienie pomocy osobom po urazach mózgu jako założycielka fundacji „Akogo?”. W maju 2000 r. 6-letnia wówczas córka Ewy Błaszczyk - Aleksandra doznała niedotlenienia mózgu w wyniku zakrztuszenia tabletką. Od tej pory dziewczyna pozostaje śpiączce. Ola leży i czeka. My ją utrzymujemy w jak najlepszym stanie, żeby mogła ewentualnie skorzystać, jeśli się pojawi coś nowego. Medycyna, którą możemy dziś wykorzystać, jest niewystarczająca – mówiła kilka dni temu Błaszczyk w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”.

Budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych kosztowała ok. 55 mln PLN z czego ogromną większość środków udało się pozyskać z Funduszu Sprawiedliwości przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Zatrudnienie w placówce znalazło ok. 50 osób – specjalistów z zakresu rehabilitacji pacjentów po ciężkich urazach mózgu. Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ok. 600 osób, w tym ok. 150 dzieci.

Całą uroczystość można obejrzeć pod linkiem:
https://www.youtube.com/live/ZdhDoTBtO9I?feature

[Za:aleteia.org.pl,akogo.pl]

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag