Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Republikanie złożyli w Senacie USA projekt ustawy „O zdrowiu i bezpieczeństwie publicznym kobiet”, która ma pozbawić przemysł aborcyjny pieniędzy od amerykańskich podatników

Sen. James Lankford – Republikanin ze stanu Oklahoma oraz Jim Risch – Republikanin ze stanu Idaho – w dniu 17 lutego br. ponownie złożyli w Senacie projekt Ustawy o zdrowiu i bezpieczeństwie publicznym kobiet, która umożliwiłaby stanom zatrzymanie finansowania z funduszy federalnych przemysłu aborcyjnego (jak Planned Parenthood) w ramach świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej (Medicaid). Eksperci twierdzą, że projekt tej ustawy jest częścią wielostronnej strategii wdrażanej przez ustawodawców Partii Republikańskiej w celu usunięcia finansowania przemysłu aborcyjnego z kieszeni amerykańskich podatników.

Sprawozdanie Government Accountability Office (Rządowego Biura Odpowiedzialności) ujawniło, że Planned Parenthood, wiodący krajowy dostawca tzw. usług aborcyjnych, w ciągu ostatnich trzech lat otrzymał prawie 1,3 miliarda dolarów zwrotu kosztów z systemu Medicaid, co stanowiło 81% jego otrzymywanych od rządu.

Aborcja nie jest opieką zdrowotną! – oświadczył sen. Lankford w komunikacie prasowym. Nie powinno budzić kontrowersji stwierdzenie, że podatnicy nie powinni być zmuszani do wspierania dostawców usług aborcyjnych. Stany powinny mieć prawo do decydowania czy fundusze Medicaid będą wspierać dochody biznesu aborcyjnego. .

Ruch mający na celu pozbawienie Planned Parenthood i innych firm aborcyjnych funduszy od amerykańskich podatników mocno się zaktywizował w 2015 roku po opublikowaniu serii nagranych ukrytą kamerą przez dziennikarzy śledczych, Davida Daleidena i Sandry Merritt z Center for Medical Progress filmów, które ujawniły szokujące fakty na temat handlu organami abortowanych dzieci, prowadzonego przez Planned Parenthood i inne firmy aborcyjne.

Po ujawnieniu tych informacji wiele stanów próbowało wypowiedzieć umowy Medicaid wobec Planned Parenthood, w tym Karolina Południowa, Luizjana, Kansas i Teksas, ale działania te zostały zablokowane przez sądy federalne, częściowo z powodu klauzuli w regulaminie wykonawców aborcji jako uprawnionych do świadczenia usług medycznych. Drugim powodem był sądowy precedens Roe przeciwko Wade, który od 1973 roku legalizował aborcję w USA. Jednakże w ubiegłym roku precedens ten został unieważniony, a prawo do decyzji wróciło do legislatur stanowych. Także w 2020 roku Piąty Okręgowy Sąd Apelacyjny orzekł, że tan Teksas posiada prawo do usunięcia Planned Parenthood z programu Medicaid ze względu na posiadane uprawnienia do określania, którzy dostawcy usług medycznych kwalifikują się do programu.

Obecnie także inne stany podejmują prawne batalie, aby pobawić Planned Parenthood możliwości do korzystania z pieniędzy od amerykańskich podatników. W czwartek 23 lutego br. prokurator generalny Florydy, Ashley Moody. złożył petycję do sądu federalnego o zezwolenie na wejście w życie prawa stanu Floryda z 2016 roku, które ograniczyło fundusze stanowe przed możliwością wykorzystywania ich na rzecz finansowania Planned Parenthood.

Biuro Gubernatora Rona DeSantis w pełni popiera akcję Prokuratora Generalnego oraz krok w celu pełnego pozbawienia Planned Parenthood jakiegokolwiek wsparcia ze strony podatników – oświadczyło Biuro Wykonawcze Gubernatora.

Najprawdopodobniej batalia będzie długa i ostra. Planned Parenthood ma znakomitych prawników i użyje wszelkich możliwych chwytów, aby nadal otrzymywać te olbrzymie pieniądze. Aborcji nikt za darmo nie robi – brak kontynuacji finansowania biznesu aborcyjnego jest dla niego równoznaczny z klęską. Także trudno przewidzieć, jaki będzie ostateczny wynik tej batalii w Senacie USA, gdyż oficjalnie proaborcyjni Demokraci mają tam nieznaczną większość. W tej sytuacji decydujące będą głosy poszczególnych senatorów, którzy wyłamią się z odgórnych zaleceń swojego ugrupowania.

Tak czy inaczej już samo złożenie projektu tej ustawy pokazuje, że sprawa finansowania biznesu aborcyjnego z kieszeni amerykańskich podatników jest niezwykle kontrowersyjna społecznie. Stanowi też przeciwwagę do kilkukrotnych już usiłowań Demokratów przyjęcia różnych wersji krańcowo aborcyjnej ustawy o zdrowiu kobiet oraz stwarza możliwość budowania szerokiej, pozytywnej współpracy i poparcia szerokich rzesz Amerykanów, którzy bardzo nie lubią wyciągania pieniędzy z ich kieszeni.

Źródło: Life News, opracowanie własne – 27 lutego 2023 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag