Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Papież Franciszek zwrócił się do Papieskiej Akademi Pro-Vita z prośbą o dokonanie analizy technologii skierowanych przeciwko zyciu i godności człowieka

Papież Franciszek w poniedziałek 20 lutego br. wezwał naukowców należących do Papieskiej Akademii Pro-Vita, aby dokonali analizy najnowszych badań i technologii, prowadzonych pod hasłami dobra ludzkości, czy zachowują szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej. Podczas ostatniego, dorocznego zgromadzenia generalnego członków Papieskiej Akademii Pro-Vita w Rzymie ojciec święty Franciszek podjął rozmowę ze zgromadzonymi naukowcami o zachowaniu szacunku dla godności człowieka podczas prowadzonych najnowszych badań i stosowanych technologii. Komunikat na ten temat opublikowała Katolicka Agencja Informacyjna.

Papieska Akademia Życia została utworzona w 1994 roku przez papieża św. Jana Pawła II w celu propagowania ochrony ludzkiego życia na wszystkich etapach jego rozwoju od poczęcia oraz prowadzenia badań nad kwestiami moralnymi i bioetycznymi. Jej pierwszym przewodniczącym był światowej sławy genetyk francuski Jerome Lejeunne, odkrywca genetycznej przyczyny występowania zespołu Downa. Akademia Pro-Vita ma wpływ w wymiarze międzynarodowym na promowanie katolickiego nauczania na temat ochrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Prowadzi badania dotyczące aborcji, eutanazji, eksperymentów nad embrionalnymi komórkami macierzystymi i innych kwestii dotyczących życia i rodziny.

W swoim przesłaniu do członków Papieskiej Akademii Pro-Vita papież Franciszek wezwał naukowców, aby zapewnili, że wzrost naukowy i technologiczny będzie coraz bardziej zgodny z równoległym rozwojem… odpowiedzialności, wierności wartościom i sumieniu.

- Jest to delikatna granica, na której stykają się postęp, etyka i społeczeństwo, i gdzie wiara, dzięki swemu niezmiennemu znaczeniu, może wnieść cenny wkład – powiedział papież Franciszek. - W tym sensie Kościół nigdy nie przestaje popierać postępu nauki i techniki w służbie godności osoby i integralnego rozwoju człowieka – dodał.

Mówił także o wyjątkowej wartości człowieczeństwa, w tym kontaktu międzyludzkiego, podkreślając, że technologia nigdy nie będzie w stanie zastąpić człowieka. – Jest oczywiste, że technologiczna forma ludzkiego doświadczenia staje się z każdym dniem coraz bardziej wszechobecna w rozróżnieniach między „naturalnym” a „sztucznym”, „biologicznym” a „technologicznym”, a są to kryteria, według których można rozróżnić, co jest ludzkie, a co rozwój możliwości technicznych czyni coraz trudniejszym. Z tego powodu niezwykle istotna jest poważna refleksja nad samą wartością człowieka – podkreślił.

Papież Franciszek ostrzegł również, że postęp technologiczny może następować tak szybko, że jego wpływ nie zawsze jest jasny i przewidywalny. Pokreślił, że naukowcy muszą pamiętać, że technologia zawsze powinna służy

człowiekowi.

Przykładowo, paradoksalne jest odnoszenie się do technologii wzmacniania biologicznych funkcji podmiotu, mówienie o człowieku „rozszerzonym”, jeśli zapomina się, że ciało ludzkie zawsze odnosi się do integralnego dobra osoby i dlatego nie może być utożsamiane z samym tylko organizmem biologicznym. Niewłaściwe podejście w tej dziedzinie w rzeczywistości kończy się nie „wzmacnianiem”, ale „deprecjonowaniem” człowieka – podkreślił papież.

Źródło: CNA/ Life News – 23 lutego 2023 r

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag