Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Św. o. Pio: „Będziemy mieć pokolenie matek, które nie będą potrafiły wychowywać własnych dzieci”

W latach 30-tych o. Pio uważał, że może pojawić się takie pokolenie kobiet, które będą mieć trudności z wychowaniem potomstwa? Co jest kluczem do dobrego wychowania dziecka? „Nie chciałbym być w sytuacji waszych dzieci, ani też waszych wnuków” – mówił stygmatyk, gdy widział postępujące procesy laicyzacji społeczeństwa.

O. Pio przypominał rodzicom o odpowiedzialności za wychowanie powierzonych im dzieci. Odpowiedzialności, której podstawą jest nie tylko przekazywanie wartości katolickich, ale przede wszystkim przekazywanie wiary czy kształtowanie sumienia.

Stygmatyk mówił, by małżonkowie byli wierni Bogu i sobie, ponieważ – jak podkreślał – wierność małżonków Bogu i wierność sobie nawzajem to klucz do wychowania potomstwa.
Włoski mistyk widział szerzącą się laicyzację, prądy bezbożności uderzające w rodziny, w dzieci, które kiedyś powinny tworzyć własne rodziny i wychowywać przyszłe pokolenia…
Nie chciałbym być w sytuacji waszych dzieci, ani też waszych wnuków – mówił o. Pio przerażony wizją wychowania opartego jedynie na psychologii a pozbawionego wiary i Boga.
Kapucyn z miłością upominał rodziców i młodych małżonków, by najpierw zadbali o własną formację, o żywą relację z Bogiem, a także o wzajemny szacunek i miłość, ponieważ są i powinni być przykładem dla swoich dzieci.
Grzech osobisty małżonków jest pierwszym wrogiem formacji i wychowania dzieci – mawiał.

opio88

Jednocześnie o. Pio, mimo niekiedy surowego upominania penitentów, z troską i wrażliwością odnosił się do wszystkich, do matek, ojców, którzy każdego dnia podejmują trud wychowania przyszłych pokoleń.

Pewna Włoszka, Lucia Manelli, żona i wówczas matka ośmiorga dzieci, podzieliła się świadectwem spotkania z o. Pio. W trudnym dla siebie momencie pojechała do San Giovanni Rotondo i skorzystała z sakramentu spowiedzi.
Kiedy o. Pio wysłuchał mnie, zdecydowanym, ale i spokojnym głosem powiedział: Ależ czego oczekujesz? Czy nie wiesz, że matka to synonim męczennika? Było to silne pouczenie, ale jednocześnie pocieszenie. (…) ciemność, jaka mi towarzyszyła rozpłynęła się ustępując miejsca jasności i pewności heroicznej misji matki – wyznała kobieta.
Lucia w trudnych momentach szukała oparcia w Bogu i Maryi, kiedy pojawiały się trudności w wychowaniu kolejnych dzieci.

Moja córko, nie wierz w swoje siły, bo to cała pomoc Boża cię wspiera, inaczej nie byłabyś w stanie utrzymać rodziny z dziesięciorgiem dzieci – powiedział jej innym razem kapucyn.
Lucia czasem próbowała usprawiedliwiać się spowiednikowi, że mało się modli, wówczas o. Pio mówił jej:
Moja córko, od rana do wieczora modlisz się, prosisz dziesięcioro swoich dzieci, żeby dobrze się zachowywały, żeby robiły to, a nie robiły tamtego…: czy to nie jest modlitwa? Jak możesz mówić, że się nie modlisz? – powiedział o. Pio, wskazując, że ciężka praca matki, opieka nas domem i dziećmi jest również formą modlitwy.

[padrepiopietr.wordpress.com, marsz.info, zdj. Unsplash/Jessica Rockowitz]
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag