Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

W obronie praw ludzi starszych

Szacuje się, że do roku 2050 liczba osób starszych na świecie sięgnie 2 mld. Będzie ich więcej, niż dzieci poniżej 15. roku życia. Na posiedzeniu Rady Praw Człowieka prognozy demografów przypomniał stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie.
 
Abp Ivan Jurkovič zwrócił uwagę na raport niezależnych ekspertów, według których populacja seniorów jest najszybciej rosnącą grupą wiekową w większości społeczeństw. Korzystanie przez ludzi w podeszłym wieku z praw człowieka już teraz wiąże się z szeregiem wyzwań.
 
Papieski dyplomata wymienił sprawy związane z „ochroną zdrowia, prawem do pracy, opieką socjalną, dostępem do wymiaru sprawiedliwości i rosnącą dyskryminacją osób starszych”.
 
Zaistniałej sytuacji winna jest przede wszystkim tzw.„kultura odrzucania”, która ocenia ludzi według tego, co są w stanie wyprodukować. Dlatego „starsi, tracąc swoje miejsce w społeczeństwie, często czują się bezużyteczni i osamotnieni”  – zauważył abp Jurkovič.
 
Watykański obserwator podkreślił, że jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się seniorzy, jest ubóstwo. Prawie połowa  ludzi w wieku emerytalnym nie otrzymuje żadnych świadczeń finansowych. Często też uzyskana emerytura jest tak niska, że nie wystarcza na pokrycie podstawowych potrzeb i starzy ludzie żyją na granicy biologicznego minimum. Brak zabezpieczenia finansowego lub jego skrajnie niski poziom zmusza ludzi do zarobkowania nawet w bardzo podeszłym wieku.
 
Z kolei w dziedzinie opieki zdrowotnej często zaniedbuje się osoby starsze z przewlekłymi chorobami lub złożonymi dolegliwościami – nie rokują wyzdrowienia i obciążają system.
 
Papieski dyplomata zaapelował o podniesienie świadczeń ubezpieczeniowych i dofinansowanie dla rodzin, by mogły zapewnić swym starszym członkom opiekę w domu.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Radio Watykańskie – 24.09.2016 r.]
 
Zdjęcie: MorgueFile (ariadna) – FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag