Sejm skierował do dalszych prac projekt ustawy „Stop Aborcji”

Obywatelski projekt ustawy Komitetu "Stop Aborcji", zaostrzający warunki dopuszczalności przerywania ciąży, został skierowany przez posłów do dalszych prac w komisjach sejmowych. Parlamentarzyści odrzucili natomiast lewicowo-feministyczny projekt inicjatywy "Ratujmy kobiety". Głosowanie odbyło się w piątek przed południem.
 
Za skierowaniem projektu ustawy penalizującej aborcję do dalszych prac w komisjach było 267 posłów, a 11 posłów wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu głosowało 154 posłów. Projekt ustawy został skierowany do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
 
Za odrzuceniem projektu ustawy liberalizującej prawo do aborcji głosowało 230 posłów. 173 posłów głosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach, natomiast 15 posłów wstrzymało się od głosu.
 
W odniesieniu do projektu „Stop Aborcji”, jeszcze przed głosowaniem, posłowie o różnym światopoglądzie wskazywali na mocno dyskusyjny zapis o karalności kobiety. Z drugiej strony wielu parlamentarzystów podkreślało, że należy wyeliminować przyczyny eugeniczne przerywania ciąży. Szczególnie doceniano zapis ustawy o zobowiązaniu organów państwa do pomocy rodzinom, w których urodziły się chore dzieci.
 
Organizacje lewicowe za pośrednictwem Komitetu „Ratujmy kobiety” zgłosiły z kolei projekt mocno liberalizujący przerywanie ciąży. Aborcję nazwano „świadczeniem zdrowotnym” polegającym na działaniu medycznym „mającym na celu uniemożliwienie dalszego rozwoju zarodka lub płodu przy użyciu metod farmakologicznych, mechanicznych lub łączonych”.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI – 23.09.2016 r.]

Zdjęcie: Sejm.gov.pl (fot. Krzysztof Białoskórski) - FPStop

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.