Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Lewicowe władze we Francji kontynuują starania, aby do konstytucji wpisać bezwarunkowe prawo do aborcji

W tym tygodniu francuski aktywista aborcyjny Albane Gaillot z Planning Familial udzielil wywiadu dla EURACTIV, w którym wyraził swoje przekonanie, że nowa proaborcyjna poprawka zostanie przyjęta i wpisana do konstytucji, a Francja stanie się pierwszym krajem na świecie, który ustanowi prawo do aborcji w swojej ustawie zasadniczej. – To ważne, ponieważ oznacza, że prawo do aborcji jest uznawane za prawo podstawowe – stwierdził Gaillot.

Aborcja jest legalna we Francji od 1975 roku. W zeszłym roku parlament przegłosował rozszerzenie dostępu do przerywania ciąży, dzięki czemu legalne stało się zabijanie nienarodzonych dzieci z jakiegokolwiek powodu do 14. tygodnia ciąży, zamiast uprzednich 12. tygodni. Według francuskiego Ministerstwa Zdrowia w 2020 roku abortowano około 222 000 poczętych dzieci. Sondaże pokazują szerokie poparcie społeczne dla dalszej liberalizacji.

Proaborcyjni przywódcy polityczni, w tym prezydent Emmanuel Macron, oświadczyli, że Francja potrzebuje wprowadzenia poprawki do konstytucji, aby zapewnić, że aborcja pozostanie legalna przez wiele lat, niezależnie od wyniku kolejnych wyborów. wskazując na obalenie starego orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe przeciwko Wade,

W listopadzie Zgromadzenie Narodowe Francji uchwaliło kolejną ustawę wprowadzającą poprawki do konstytucji, które zawierają takie sformułowanie, jak zagwarantowanie prawa do dobrowolnego przerwania ciąży bez żadnych ograniczeń. Innymi słowy, pozwoliłoby to na aborcję z dowolnego powodu aż do urodzenia się dziecka.

Zgodnie z programem obrad, Senat ma rozpatrzyć projekt tej ustawy w dniu 1 lutego br. Nie widomo, jaki będzie wynik, gdyż zaledwie w październiku 2022 r. Senat odrzucił wcześniejszą propozycję.

Jeżeli poprawka zostanie przyjęta, będzie ona umieszczona na karcie wyborczej, podczas najbliższych wyborów, aby ostateczną decyzje pozostawić społeczeństwu.

Posłanka Mathilde Panot, przewodnicząca lewicowej partii LFI, była głównym orędownikiem tej proaborcyjnej propozycji. W wywiadzie dla EURACTIV-u oświadczyła, że poprawka ta zapewni, iż aborcja pozostanie legalna, nawet jeżeli zwolennicy obrony życia wygrają przyszłe wybory. – To, co obecnie jest dozwolone przez prawo, może zostać cofnięte przez wprowadzenie innego prawa. My musimy zatwierdzić pełną ochronę dostępu do aborcji, która będzie nienaruszalna i w pełni potwierdzić ochronę, jaką chcemy zapewnić prawu do aborcji – stwierdziła Panot.

Jednakże Nicolas Bauer, pracownik naukowy Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości, zauważa, że proponowana poprawka jest radykalnym posunięciem proaborcyjnej lewicy. Wprowadzając taki zapis do konstytucji, lewica chce uczynić aborcję nienaruszalną świętością, jakby była wartością leżącą u podstaw narodowej umowy społecznej - podkreślił Bauer w ubiegłorocznym wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. I bardzo celnie zauważył, że aborcja z przestępstwa stała się banalnym aktem medycznym, a lewica stara się teraz uczynić z niej fundamentalne prawo, nadrzędne wobec każdego innego prawa.

Francuscy przywódcy naciskają również na wprowadzenie prawa do aborcji w całej Unii Europejskiej. Podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim prezydent Macron oświadczył, że Francja będzie lobbować za dodaniem aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Podkreślił też, że ochrona tzw. prawa do aborcji nienarodzonego dziecka jest mocną wartością, o którą Europa powinna walczyć.

Musimy zaktualizować tę kartę, aby była bardziej jednoznaczna w kwestii ochrony środowiska [i] uznania prawa do aborcji – powiedział wówczas Macron. – Otwórzmy swobodnie tę debatę z naszymi współobywatelami… aby tchnąć nowe życie w filar prawa, który wykuwa tę Europę silnych wartości.

Starania Francji w tej sprawie nadal są kontynuowane, chociaż spotkały się ze sprzeciwem wielu krajów i organizacji pozarządowych. Propozycja wpisania do Konstytucji Francji zabijania dzieci poczętych bez żadnych ograniczeń i z jakiegokolwiek powodu aż do urodzenia jako prawa podstawowego jest o tyle szokujące, co niebezpieczne. Jest też kontynuacją poglądów wywodzących się z Rewolucji Francuskiej i ich negatywnego wpływu na historię Europy.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 17 stycznia 2023 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag