Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

10 tysięcy ludzi wyszło na ulice Valletty, protestując przeciwko ustawie legalizującej aborcję na Malcie

W niedzielę 4 grudnia w stolicy Malty, Walletcie, odbyła się największa z dotychczasowych manifestacja w proteście przeciwko legalizacji aborcji. Liczba uczestników jest imponująca, biorąc pod uwagę, że Malta ma zaledwie pól miliona ludności. To naoczny dowód, że większość mieszkańców popiera całkowitą ochronę ludzkiego życia. Manifestacji przewodniczyli: była prezydent Malty, Marie Louise Coleiro Preca, katoliccy biskupi i przywódcy konserwatywnej opozycji.

Jesteśmy tutaj, aby być głosem poczętych dzieci – powiedziała 19-letnia studentka, Maria Formosa, jedna z mówczyń podczas tej manifestacji. – Z powodu aborcji zawsze człowiek traci życie – dodała.

Duży banner przedstawiający nienarodzone dziecko został umieszczony przed siedzibą premiera Malty, podczas gdy manifestujący wzywali rząd do wycofania projektu ustawy.

W ubiegłym tygodniu Malta Today opublikowała oświadczenie abp. Charles Scicluna, bp. Gozo Anton Teuma i bp. pomocniczego Josepha Galea Curmi z wezwaniem do prawodawców Malty o poszanowanie godności każdej istoty ludzkiej, urodzonej i nieurodzonej. – Kiedy odmawia się poszanowania godności dziecka w łonie matki, niszczona jest podstawa szacunku dla godności każdej istoty ludzkiej – w tym godności kobiety – napisali biskupi.

Wtórując obawom lekarzy, etyków, liderów pro-life i innych mieszkańców Malty, biskupi stwierdzili, że szeroki wyjątek dotyczący zezwolenia na aborcję z powodu zagrożenia zdrowia kobiety, który znajduje się w obecnie procedowanym projekcie ustawy, jest poważnym problemem, ponieważ może pozwoli na aborcję w sytuacjach, gdy życie matki nie jest zagrożone, czyli praktycznie na życzenie.

Malta jest jedynym krajem w Europie, który całkowicie chroni prawo do życia. Aborcja jest legalna tylko w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki.

Tej jesieni posłowie przedłożyli projekt nowej ustawy, która miała dokładniej wyjaśnić obowiązujące prawo, dotyczące sytuacji, kiedy lekarze mogą przeprowadzić aborcję ze względu na ratowanie życia matki. Jednak nowe sformułowania budzą niepokój obrońców życia, że są tak szerokie, że pozwoliłoby to na dokonywanie aborcji praktycznie z każdej przyczyny, jako przykład podając prawo Wielkiej Brytanii.

Biskupi Malty oświadczyli, że obecnie obowiązujące prawo pozwala lekarzom ratować życie brzemiennych matek, również w sytuacjach, gdy nie można uratować nienarodzonego dziecka. Tak więc wprowadzanie zmian w ustawie jest zbędne.

kiedy nie ma szans na uratowanie obojga, lekarze ratują matkę – oświadczyli biskupi. – Ilekroć zdarzało się to przez lata, nigdy nie stwarzano problemów prawnych ani wobec matek, ani lekarzy. Nie istniała potrzeba wprowadzania zmiany w ustawie, aby uratować matkę w sytuacji zagrożenia życia.

Biskupi również przypomnieli prawodawcom, że na Malcie mają oni obowiązek ochrony ludzkiego życia. – Specjalny apel kierujemy również do tych, na których spoczywa wielka odpowiedzialność podjęcia decyzji w sprawie nowelizacji, aby ich wybór był za życiem, a nie za śmiercią – napisali. – Prosimy naszą Matkę Maryję, Niepokalane Poczęcie, która zawsze przypomina nam o życiu, zaczynającym się od poczęcia, aby wstawiała się za nami i zawsze z wielką troską pomagała nam chronić życie każdego człowieka.

Newsbook poinformował, że na początku poprzedniego tygodnia ponad 450. maltańskich lekarzy podpisało petycję wzywającą parlament do zmiany projektu ustawy i powstrzymania Malty przed otwieraniem drzwi dla legalnej aborcji na żądanie.

Lekarze wezwali również obywateli Malty do podpisywania petycji w tej sprawie. Tekst napisany przez 80. czołowych lekarzy, prawników, etyków i naukowców proponuje zmianę projektu ustawy w celu zapewnienia, że Malta pozostanie na stanowisku, że lekarze zawsze mogą działać w celu ratowania życia matki, nawet jeżeli doprowadzi to do niechcianą śmierci dziecka. Do tej pory petycję podpisało ponad 21 600 osób.

Times of Malta opublikował także stanowisko Maltańskiego Związku Pielęgniarek i Położnych (MUMN), który również sprzeciwia się formie nowych zapisów w ustawie oraz zwrócił się do premiera o pilne spotkanie w celu ich przedyskutowania.

Premier Robert Abela i minister zdrowia/wicepremier Chris Fearne popierają nową propozycję ustawy twierdząc, że nie będzie ona tak ekspansywna, jak obawiają się obrońcy życia. Natomiast prezydent George Vella, z zawodu lekarz, zdecydowanie się tym zmianom sprzeciwia.

W zeszłym tygodniu Parlament Malty w pierwszym czytaniu przyjął projekt ustawy, a ostateczne głosowanie mogło nastąpić przed rozpoczęciem przerwy świątecznej – 19 grudnia. W celu pełnej legalizacji projekt ustawy musi przejść trzy czytania, a następnie uzyskać podpis prezydenta, który jednak jest tylko formalnością. Rośnie jednak zdecydowany sprzeciw wobec tych zmian.

Więcej informacji TUTAJ

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 5 grudnia 2022 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag