Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

WHO wreszcie oficjalnie zaleca kangurowanie wcześniaków, co zwiększa ich szansę na przeżycie o 25%

Wcześniej WHO zalecała umieszczanie wcześniaków w inkubatorach, które zapewniają sterylność i stałą temperaturę. Dość długo wykazywała sceptycyzm do tradycyjnej metody tzw. kangurowania. Chodzi o stały dotyk skóra do skóry przedwcześnie urodzonego dziecka i matki. Najczęściej wcześniak jest zawijany w chuście, którą matka wiąże tak, aby był przytulony do jej piersi. W ten najbardziej naturalny sposób maleństwo ma zapewniony dostęp do mleka matki i stałą temperaturę jej ciała. Słyszy bicie jej serca i pozytywnie odczuwa pełną miłości troskę i obecność,.

Już wcześniejsze badania szwedzkie wykazały, że kangurowanie i karmienie piersią, od razu po urodzeniu się dziecka, znacznie zwiększa jego szansę na przeżycie. Szacuje się, że dzięki tej prostej, tradycyjnej metodzie można uratować życie nawet 150 000 dzieci rocznie w skali całego świata.

Wcześniej WHO zalecało rozpoczęcie kangurowania dopiero po ustabilizowaniu dziecka w inkubatorze, co może trwać od trzech do siedmiu dni. Jednak po opublikowaniu rewelacyjnych szwedzkich wyników badań, opublikowanych w New England Journal of Medicine podjęło patronat nad dalszymi obserwacjami.

Najnowsze wytyczne WHO, zalecające jak najszybsze rozpoczęcie kangurowania wcześniaków powodują zasadniczą zmianę podejścia do opieki nad przedwcześnie urodzonym noworodkiem. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdził: - Te nowe wytyczne pokazują, że poprawa wyników zdrowotnych dla przedwcześnie urodzonych dzieci nie zawsze powinna polegać na dostarczaniu najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Kangurowanie nie jest czymś nowym. Od wieków matki wiedzą, że ich dotyk i obecność jest konieczna, zwłaszcza dla słabego czy chorego dziecka. Jednak ich chęć przytulenia dziecka skóra do skóry zaraz po urodzeniu spotykała się – i nadal spotyka – z dużymi oporami ze strony ąsłużby zdrowia, która jest przekonana, że sterylne środowisko inkubatora jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem, chociaż pozbawia dziecko bezpośredniego kontaktu z matka. .

Nowe wytyczne WHO dotyczą każdego dziecka urodzonego przed 37 tygodniem ciąży lub ważącego mniej niż 2,5 kg po urodzeniu, z wyjątkiem dzieci, które potrzebują wsparcia w oddychaniu. Te nowe wytyczne powinny być szczególnie pomocne tam, gdzie dostęp do technologii lub energii elektrycznej jest utrudniony.

Corocznie na świecie rodzi się przedwcześnie ok. 15 milionów dzieci. Już wcześniejsze badania, opublikowane w New England Journal of Medicine w 2021 roku wykazały, że w ciągu pierwszych 28 dni po urodzeniu, te u dzieci, które otrzymały natychmiastową opiekę kangurowania śmiertelność spadała o 25% w porównaniu do tych, które tego rodzaju opieki nie otrzymały.

Badania kliniczne przeprowadzono w pięciu szpitalach uniwersyteckich w Ghanie, Indiach, Malawi, Nigerii i Tanzanii. Przed rozpoczęciem eksperymentu badawczego śmiertelność wcześniaków wahała się tam od 20% do 30%. Podczas tego badania 3211 urodzonych przedwcześnie dzieci podzielono na dwie grupy. W pierwszej wprowadzono jak najszybsza opiekę kangurowania przez matkę. W drugiej grupie, kontrolnej, wcześniaki otrzymały standardową opiekę, podczas której matki i dzieci są rozdzielane w osobnych oddziałach, a kontakt następuje tylko w okresie karmienia piersią. W ciągu pierwszych 72 godzin od porodu dzieci z pierwszej grupy miały około 17 godzin kontaktu ze skórą matki, a z drugiej zaledwie 1,5 godziny.

Śmiertelność w ciągu pierwszych 28 dni wyniosła 12% w grupie kangurującej, a w kontrolnej 15,7%. Jest to spadek śmiertelności w sytuacji kangurowania o 25%.

Dr Rajiv Bahl, prowadzący departament d. s. noworodków w WHO, koordynator tych badań, stwierdził: - Utrzymywanie bezpośredniego kontaktu matki i dziecka od momentu urodzenia bez ich rozdzielenia to rewolucja w podejściu do praktykowanej obecnie intensywnej opieki nad przedwcześnie urodzionymi noworodkami.

Czy nowe zalecenia WHO spowodują zmiany także w polskich szpitalach?

Więcej informacji TUTAJ

Źródło: Right to Life UK – 2 grudnia 2022 r.

Źródło: Right to Life UK, opracowanie własne – 2 grudnia 2022 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag