Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Katarski szpital i jego „Cudowna podróż” czyli niezwykłe rzeźby pro-life!

Obecnie Katar i Doha kojarzą się wszystkim z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Ale to właśnie tam w 2018 r. stanęło czternaście gigantycznych rzeźb przedstawiających momenty od poczęcia do narodzin. Witają pacjentów przybywających do szpitala Sidra Medicine w katarskim mieście Doha. A cała „Cudowna podróż” kończy się figurą noworodka.

Pacjenci jednego ze szpitali w Doha są witani przez 14 ogromnych rzeźb z brązu. Kilkunastometrowe rzeźby powstawały przez 3 lata i ważą łącznie 216 ton. Wieńcząca kompozycję rzeźba nowo narodzonego dziecka liczy 14 metrów wysokości. Nie są to zwykłe figury, ale określają wzrost dziecka od jego poczęcia do narodzin.

- Wierzymy, że te prace odzwierciedlają w dużym stopniu misję Sidry, czyli dbanie o opiekę zdrowotną kobiet i dzieci – tłumaczy w rozmowie z portalem straitstimes.com Layla Ibrahim Bacha, specjalistka ds. sztuki w Qatar Foundation.

Pierwsza rzeźba przedstawia połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, a ostatnia jest 14-metrowym posągiem noworodka. Pomiędzy nimi usytuowane są kolejne etapy rozwoju płodu, w tym rzeźba prezentująca bliźnięta w łonie matki. Monumentalne dzieło zostało stworzone przez brytyjskiego artystę Damiena Hirsta.

W wywiadzie dla „Doha News” autor posągów wyjaśnia, że „Cudowna podróż” to pierwsze takie rzeźby na Bliskim Wschodzie, ukazujące nagie ciało ludzkie. Opowiada także, że poszczególne etapy rozwoju, które przechodzi człowiek od momentu poczęcia do narodzin są większe niż cokolwiek czego doświadczy w swoim ludzkim życiu.

Mam nadzieję, że każda z tych rzeźb zaszczepi w widzu poczucie podziwu i zachwytu nad tym niezwykłym ludzkim procesem, który wkrótce będzie zachodził w centrum medycznym Sidra, a także w każdej sekundzie na całym świecie – powiedział tuż przed odsłonięciem posągów Hirst.

To nie tylko dekoracja

Dyrekcja szpitala zapewnia, że taka forma sztuki nie ma być jedynie dekoracją, ale ma na celu wywołanie debaty publicznej o konieczności opieki zdrowotnej dla kobiet i dzieci.

Nie oczekujemy, że wszyscy je polubią. Nie oczekujemy, że wszyscy je zrozumieją. Dlatego są tam, aby rzeczywiście stworzyć ten element debaty, ten element myślenia – tłumaczy Layla Ibrahim Bacha z Qatar Foundation.

Przedstawiciele placówki medycznej mówią, że owszem zdarzają się i krytyczne głosy na temat rzeźb,  nie pochodzą one jednak  z Kataru, lecz w większości z zagranicy. Większość internautów jest jednak podekscytowana tym pomysłem.

-Za każdym razem, gdy patrzę na rzeźby wystawione na zewnątrz  zastanawiam się nad wspaniałością Bożego stworzenia w kształtowaniu człowieka, dziękuję Bogu za Jego łaskę i za Jego stwórczą moc oraz łaskę rozumu – to jeden z wielu pozytywnych komentarzy, które można znaleźć na Twitterze.

W Koranie nowe życie to cud

Warto wspomnieć, że islam przyznaje dziecku bardzo ważną rolę w rodzinie, traktuje je jako dar Boga. Bezdzietna rodzina, podobnie zresztą jak w judaizmie, jest uważana ze pozbawioną Bożego błogosławieństwa. Według Koranu dzieci są radością dla domu, a pierwszym ich prawem jest prawo do życia: „I nie pozbawiajcie nikogo życia, które Bóg uczynił świętym” (Sura XVII, 33).

[Rzeźby po raz pierwszy zostały odsłonięte w październiku 2013 roku, ale po oburzeniu w mediach społecznościowych, zostały ukryte. Oficjalnym powodem tej decyzji była ochrona ich przed pracami budowlanymi w szpitalu.]

 

[Za: Family News Service, radiomaryja.pl, rp.pl, zdj. fot. facebook.comSidraMedicine]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag