Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„40 Dni dla Życia” w Hiszpanii: „Im bardziej nas prześladują, tym bardziej zdecydowanie przyjmiemy ten Krzyż!”

40 Dni dla Życia w Hiszpanii w dniach od 28 września do 6 listopada br. przeprowadzi nową kampanię modlitewną w intencji obrony życia. Organizacja ta poinformowała na Twitterze, że uczestnicy rozpoczynają kampanię pod hasłem: im bardziej nas prześladują, tym bardziej zdecydowanie przyjmiemy ten Krzyż! Wolontariusze po raz pierwszy stają w obliczu groźby więzienia za modlitwę w pobliżu placówek aborcyjnych i próby oferowania pomocy matkom w wyborze życia swojego dziecka.

Pierwsza krajowa konferencja 40 Dni dla Życia odbyła się w Hiszpanii 10–11 września br., kilka dni przed rozpoczęciem kampanii jesiennej, pod hasłem: Prześladowanie i wytrwałość w misji pro-life. Kampania cieszyła się dużą popularnością.

Tegoroczne hasło jest odpowiedzią na zmianę w hiszpańskim kodeksie karnym, która weszła w życie w kwietniu ubiegłego roku. Przewiduje ona karę więzienia od trzech miesięcy do jednego roku lub pracę społeczną od 31 do 80 dni dla każdego, kto zgodnie z prawem podważa wolność matek, które udają się do placówki aborcyjnej. Kodeks karny traktuje jak przestępcę każdą osobę, która w celu utrudnienia w korzystaniu z prawa do dobrowolnego przerwania ciąży, nęka kobietę poprzez dokuczliwe, obraźliwe, zastraszające lub podważające jej wolność czyny. Zgodnie z prawem obrońcy życia mogą być ścigani z oskarżenia publicznego bez konieczności składania skargi przez rzekomo obrażoną czy poszkodowaną osobę lub jej przedstawiciela ustawowego.

W czasie poprzedzającym uchwalanie tego restrykcyjnego prawa, Bárbara Royo, prawniczka specjalizująca się w prawie karnym, powiedziała gazecie El Debate: – Trudno zgadnąć, na jakiej podstawie ci, którzy demonstrują z transparentem przed placówką aborcyjną, mogą zostać skazani, ponieważ ich obecność nie jest przeciwko żadnej konkretnej kobiecie, ale przeciwko praktyce, która dla nich, z powodu ich przekonań, wyznawanej przez nich ideologii czy wiary, jest niedopuszczalna. (...) Nie wspominając o tym, że sam raport policyjny, bez uprzedniej skargi ze strony potencjalnej ofiary, miałby być powodem do nałożenia kary; eliminuje to podstawową zasadę, że aby doszło do przestępstwa, musi istnieć konkretna ofiara, w tym przypadku kobieta, która jest identyfikowalnym celem stosowanego przymusu – zaznaczyła prawniczka.

Biskup, José Ignacio Munilla, z diecezji Orihuela Alicante, wziął udział w konferencji i odniósł się do zagrożenia, jakie stanowi to prawo, wygłaszając wykład z prezentacją zatytułowaną Dzisiejsi męczennicy.

Przedstawiciele 40 Dni dla Życia przekazali, że w konferencji uczestniczyli liderzy ruchu z Chorwacji, Niemiec, Kolumbii i Wielkiej Brytanii. – Była ona okazją do budowania mostów i jedności pomiędzy naszymi braćmi, którzy także w różnych częściach świata walczą o życie.

Dyrektor ds. międzynarodowych 40 Dni dla Życia, Tomislav Cunovic, stwierdził, że Hiszpania ma potencjał, aby rozszerzyć ten ruch. – Hiszpania jest krajem katolickim, z katolicką tradycją chrześcijańską, więc jeżeli nie będziemy organizować wielu czuwań w obronie życia właśnie w Hiszpanii, to gdzie, jeżeli nie tutaj? Podkreślił też, że – Naszym zadaniem jest podnieść głos, modlić się, a w tej modlitwie się zjednoczyć, aby pokazać, że Hiszpania jest społeczeństwem pro-life, które akceptuje i kocha życie.

Konferencja była również okazją do poprawy koordynacji i współpracy między różnymi zespołami rozsianymi po 21 miastach w Hiszpanii.

40 Dni dla Życia to międzynarodowa organizacja skupiająca wolontariuszy, którzy przez 40 kolejnych dni w blisko 600 miastach na całym świecie modlą się o zakończenie procederu aborcji. Na poziomie międzynarodowym od 2007 roku kampania odnotowała ponad 22 000 dzieci uratowanych przed aborcją, 240 pracowników, którzy odeszli z przemysłu aborcyjnego oraz 120 placówek aborcyjnych, które zostały zamknięte.

 

Źródło: ACI Prensa/ CNA, opracowanie własne – 16 września 2022 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag