Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

10 września Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Każdego dnia w Polsce samobójstwo popełnia średnio 15 osób. Ten dramat dotyka dorosłych ale także i dzieci. Dziś Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
W Polsce wciąż za mało mówi się o chorobach psychicznych będących bezpośrednią przyczyną samobójstw. W odpowiedzi – w ramach Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom – Instytut Psychiatrii i Neurologii zorganizował konferencję pod hasłem: „Działając wspólnie, budzimy nadzieję!”.

– Wiele osób po prostu nie radzi sobie z tym i niestety, jeśli jeszcze do tego dochodzą inne problemy typu niepokój w rodzinie, choroba w rodzinie, to niektórzy wybierają ostateczne rozwiązanie – zaznaczyła dr Krystyna Kmiecik-Baran, psycholog.

O ile dorośli są w stanie samodzielnie zgłosić się po pomoc, tak dzieciom jest trudniej. Komenda Główna Policji zanotowała w zeszłym roku prawie 1500 prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia. W 125 przypadkach zakończyły się one zgonem. Najczęstsza metoda dokonywania samobójstwa to powieszenie. Próby samobójcze dokonywane są przez zatrucie lekami i powierzchowne samookaleczenia – poinformowała prof. Agnieszka Gmitrowicz.

– To odpowiada za kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży. Po prostu w ten sposób młodzież reaguje na kryzysy psychiczne – radząc sobie z napięciem, bólem, cierpieniem – mówiła prof. Agnieszka Gmitrowicz.


Wśród najczęstszych motywów samobójstw wskazano zaburzenia, problemy psychiczne oraz konflikty i przemoc w rodzinie. Dr Marlena Stradomska, psycholog, dostrzegła problem, jaki pojawił się przez nauczanie zdalne.

– Zauważamy, że w szkole jest trudno się odnaleźć przynajmniej części osób z uwagi, iż przez dłuższy czas było nauczanie zdalne Dodatkowo może pojawić się to, że nie jestem akceptowalny przez rówieśników, jestem w klasie tym czarnym kozłem – zaakcentowała dr Marlena Stradomska.


W takich sytuacjach pierwszym kontaktem powinien być psycholog lub pedagog szkolny. Jednak tych w szkołach jest niedostatek. Z danych kuratoriów oświaty wynika, że ostatniego dnia sierpnia było 5 tys. wolnych wakatów na stanowiska psychologa i pedagoga. Jeśli specjalista już w szkole jest, to pojawia się inny problem.

– Nawet jeżeli w szkole – powiedzmy jest to mała szkoła, która ma 300-400 dzieciaków – ale jeżeli mamy jednego specjalistę na tyle dzieci, na tyle spraw służbowych, to będzie trudno, żeby ta osoba doszła do wszystkich – podsumowała dr Marlena Stradomska.


W działania dotyczące zapobieganiu działaniom samobójczym wpisuje się budowa ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla najmłodszych. Obecnie w kraju jest ich 339, a docelowo ma być 400. Jednak psycholodzy podnoszą – rozmowa i obserwacja jest kluczem do wyciągnięcia drugiego człowieka z problemu.

Całodobowo działają również telefony zaufania. Taki telefon dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym to 116 123, a dla dzieci i młodzieży to 116 111.

 

(Za:Radiomaryja.pl, zdj. Unsplash/Kristina Tripkovic)

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag