Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Brazylia: z sukcesem rozdzielono bliźnięta syjamskie zrośnięte mózgami

Brazylijscy bracia – bliźniacy syjamscy w wieku trzech lat - Bernardo i Arthur Lima –ze zrośniętymi główkami i częścią mózgu, zostali z sukcesem rozdzieleni podczas skomplikowanej operacji mikrochirurgicznej, która trwała 27 godzin. Bliźnięta syjamskie przychodzą na świat średnio raz na 60 tys. urodzeń, jednak bardzo rzadko mają wspólne narządy lub są zrośnięte głowami.

Operację, która odbywała się w Rio de Janeiro, przeprowadzali lekarze ze Ameryki Południowej i Anglii.Towarzyszyło im aż sto osób medycznego personelu pomocniczego. Zespół lekarzy z Wielkiej Brytanii towarzyszył zespołowi operacyjnemu poprzez rzeczywistość wirtualną, dzięki której mogli dokładnie obserwować przebieg operacji i udzielać konsultacji operatorom ,którzy mieli założone słuchawki.

New York Post poinformował, że głównym operatorem był wybitny neurochirurg dr Noor ul Owase Jeelani, który w tym celu udał się do Brazylii i osobiście koordynował tę skomplikowaną operację. Dr Jeelani jest kaszmirsko-brytyjskim neurochirurgiem i naukowcem z olbrzymim doświadczeniem.

Po zakończonej operacji dr Jeelani stwierdził, że w czasie tych krytycznych 27 godzin zrobił tylko cztery 15-minutowe przerwy, które były konieczne. Uradowany sukcesem, podkreślił, że było warto.

- Było dużo łez i uścisków – dodał dr Jeelani podczas wywiadu dla mediów po zakończeniu operacji. - Wspaniale było móc pomóc tym chłopcom w ich podróży przez życie. Bliźniacy nadal znajdują się w szpitalu, ale dr Jeelani podkreślił, że szybko wracają do zdrowia i już wkrótce rozpoczną rehabilitację.

BBC podało, że zrośnięci główkami bliźniacy – Bernardo i Arthur Lima – urodzili się w 2018 roku. Ich rodzice pochodzą z regionu Roraima w północnej Brazylii,. Dr Jeelani, korzystał ze sponsoringu organizacji charytatywnej Gemini Untwined, co pozwalało mu podróżować po całym świecie w celu przeprowadzania najtrudniejszych operacji rozdzielenia zroślaków. Organizacja ta pokryła też koszty tej wyjątkowo trudnej operacji. Dr Jeelani zaznaczył, że przez miesiące przygotowywał się do przeprowadzenia tej interwencji chirurgicznej.

Rozdzielenie było jak dotąd największym wyzwaniem, ponieważ chłopcy mieli wspólne niektóre naczynia krwionośne w mózgu. Mając prawie 4 lata, Arthur i Bernardo byli również najstarszymi bliźniakami syjamskimi ze zrośniętym mózgiem, który został rozdzielony, co groziło wieloma dodatkowymi, poważnymi komplikacjami.

New York Post podał, że medycy spędzili miesiące, używając rzeczywistości wirtualnej (fonomatyki). Jest to tworzenie obrazu sztucznie wytworzonej rzeczywistości dzięki technologii informatycznej. Polega ona na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii mogli wypróbować zaproponowane techniki chirurgiczne i obserwować rezultaty, co bardzo pomogło podczas właściwej operacji.

To wspaniale, że można obserwować budowę anatomiczną i wykonać wirtualnie operację, zanim faktycznie narazisz dzieci na jakiekolwiek ryzyko – podkreślił dr Jeelani. –Wyobraźcie sobie, jak bardzo jest to uspokajające dla chirurgów.

Technikę tę także wykorzystano podczas właściwej operacji, gdyż zespół angielskich chirurgów, który znajdował się w Londynie w pomieszczeniu przystosowanym do odbioru wirtualnej rzeczywistości, mógł bezpośrednio współpracować z chirurgami w Rio de Janeiro w czasie właściwej operacji.

Po operacji obaj bliźniacy mieli za wysokie tętno i ciśnienie krwi, ale szybko nastąpiła poprawa, gdy umieszczono ich obok siebie i mogli trzymać się za ręce.

- Jako ojciec zawsze przeżywam, że miałem wyjątkowy przywilej, aby poprawić sytuację tych dzieci i ich rodziny – powiedział dr Jeelani. – Nie tylko zapewniliśmy chłopcom i ich rodzinie nową przyszłość, ale także wyposażyliśmy i wyszkoliliśmy lokalny zespół, aby miał możliwości i pewność, że w przyszłości z powodzeniem sami będą mogli podejmować tak złożone operacje.

Więcej informacji TUTAJ

 

Źródło: Life News, opracowanie własne – 1 sierpnia 2022 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag