Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Ciąża i leki przeciwbólowe – najnowsze ustalenia

Przyjmowanie leków przeciwbólowych w ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko. Naukowcy ustalili, że niektóre substancje mogą prowadzić do problemów w zachowaniu dziecka. Wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii zaniepokoiły lekarzy. Kobiety, które przyjmują popularne leki przeciwbólowe, w których skład wchodzi acetaminophen, częściej rodzą dzieci sprawiające kłopoty swoim zachowaniem. U kobiet, które nie przyjmowały leków, takie ryzyko jest znacznie mniejsze.
 
Naukowcy przeanalizowali ankiety wypełnione przez 7,8 tys. matek. Ponad połowa respondentek przyznała, że w czasie ciąży przyjęła lek z acetaminophenem.
 
Prawie 200 dzieci urodzonych przez matki stosujące środki przeciwbólowe, wykazywało zaburzenia zachowania. U dzieci stwierdzono nadpobudliwość i znaczne problemy emocjonalne.
 
To niekoniecznie oznacza, że kobiety w ciąży powinny zrezygnować z przyjmowania takich leków, jak np. paracetamol – uspokaja kierująca zespołem badawczym dr Evie Stergiakouli z University of Bristol. „Wciąż uważamy, że lepiej jest przyjąć paracetamol w ciąży, niż narazić się na ryzyko wynikające z gorączki lub silnego bólu. Natomiast inne leki przeciwbólowe nie są uważane za bezpieczne w czasie ciąży”.
 
Również dr Hal Lawrence z American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) uważa, że wciąż nie udowodniono, iż paracetamol i inne leki przeciwbólowe zawierające acetaminophenem, bezpośrednio powodują problemy rozwojowe u dzieci. „Zaburzenia zachowania są wieloczynnikowe i bardzo trudno powiązać je z jedną tylko przyczyną”. Jak podkreślił dr Lawrence, po urodzeniu się dziecka rozwój mózgowia i całego układu nerwowego trwa nadal. Dzieci podlegają działaniu wielu czynników, które mogą potencjalnie prowadzić do problemów behawioralnych.
 
Naukowcy z Bristolu kontynuowali swoje badania. Tym razem analizowali, jak wiele kobiet przyjmowało lek między 18 a 32 tygodniem ciąży. Potem zbadano częstość stosowana paracetamolu, gdy dzieci tych kobiet miały 5 lat. Pytanie o przyjmowanie paracetamolu skierowano także do mężów i partnerów respondentek. Okazało się, że ponad 80 proc. par w wieku rozrodczym lekką ręką sięga po paracetamol.
 
I to właśnie nie jest dobra wiadomość. Przyzwyczajenie się do stosowania jakiegoś leku, w konsekwencji wytwarza zachowanie automatyczne, które już znacznie słabiej podlega kontroli.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 15.08.2016 r.; także: HLI PL]

Zdjęcie: MorgueFile (dhester) – FP
 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag