Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kanada: eutanazja i wspomagane samobójstwo z powodu choroby psychicznej

W 2021 roku kanadyjski parlament zniósł wymóg, zgodnie z którym śmierć osoby ubiegającej się o wspomagane samobójstwo lub eutanazję musi być rozsądnie przewidywalna. Rząd kanadyjski planuje, aby od 2023 roku wprowadzić w życie dalsze rozszerzenie tego prawa dla osób chorych psychicznie.

Ustawa, która na to zezwala, wejdzie w życie w marcu 2023 roku po wygaśnięciu dwuletniej klauzuli oczekiwania. Przepisy dotyczące medycznie wspomaganego samobójstwa i eutanazji zostaną rozszerzone na kompetentne osoby dorosłe, dla których jedynym, podstawowym warunkiem uzyskania prawa do żądania śmierci będzie jedynie choroba psychiczna.

Dr Sonu Gaind, były prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, wyraził poważne obawy, dotyczące ustawodawstwa o eutanazji z powodu choroby psychicznej, ze względu na trudności w zapewnieniu solidnych zabezpieczeń przed możliwymi nadużyciami. Zwraca on uwagę, że najbardziej elementarne zabezpieczenie już zostało pominięte, ponieważ nie istnieją naukowe dowody potwierdzające, że lekarze mogą przewidzieć, kiedy choroba psychiczna jest nieuleczalna.

Zwolennicy tego prawa argumentują, że nie chcą, aby ludzie kończyli swoje życie w stanie głębokiej rozpaczy. Nie wiadomo jednak, zarówno z prawnego, jak i praktycznego punktu widzenia, jak odróżnić tych, którzy chwilowo cierpią na depresję objawiającą się stanem rozpaczy, od tych, którzy są chorzy psychicznie i nie chcą już dłużej cierpieć, więc decydują się na odebranie sobie życia.

Zakres proponowanego prawa jest dyskutowany nawet wśród jego zwolenników. Dr Jennifer Gaudiani, lekarka medycyny i zwolenniczka wspomaganego samobójstwa oraz eutanazji, napisała kontrowersyjny artykuł, który wywołał oburzenie wśród niektórych kolegów ze względu na sugerowanie osobom z ciężką, przewlekłą anoreksją – tzw. nieuleczalną anoreksją – otworzenia dla nich dostępu do medycznie wspomaganej śmierci.

Ponadto otwarcie się mówi, że eutanazja jest tańsza niż opieka medyczna. Urzędnicy kanadyjscy od wielu lat podkreślają potencjalne oszczędności budżetowe wynikające z praktycznego stosowania wspomaganego samobójstwa i eutanazji. W 2017 roku Canadian Medical Association Journal opublikował raport, z którego wynikało, że pomoc medyczna w przypadku śmierci na skutek wspomaganego samobójstwa może zmniejszyć roczne wydatki na opiekę zdrowotną o 34,7-136,8 mln USD.

W październiku 2020 roku biuro parlamentarnego urzędu budżetowego przewidywało, że śmierć z powodu wspomaganego samobójstwa lub eutanazji pozwoliłaby zaoszczędzić 86,9 miliona dolarów w porównaniu z kosztami opieki zdrowotnej, które w innym przypadku państwo musiałoby ponieść.

Eutanazja jest w Kanadzie legalna od 2016 roku dla nieuleczalnie chorych. Jednak w 2019 roku, po eutanazji Alana Nicholsa, byłego opiekuna szkolnego, który był fizycznie zdrowy, ale zmagał się z depresją, zniesiono wymóg prawny, aby dana osoba była nieuleczalnie chora przed wykonaniem eutanazji.

Drugi kanadyjski raport roczny na temat medycznej pomocy w umieraniu za 2020 rok wykazał, że ​​eutanazja i wspomagane samobójstwa stanowią 2,5% wszystkich zgonów w Kanadzie.

W 2018 roku Roger Foley, z przewlekłą chorobą neurologiczną, zgłosił skargę, że personel szpitala proponował mu medycznie wspomagane samobójstwo, chociaż jasno oświadczył, że jedynie potrzebuje pomocy, aby mieszkać w swoim domu i nie chce kończyć swojego życia.

Starsza kobieta w Kanadzie w 2020 roku została poddana eutanazji, aby uniknąć konieczności przeżywania kolejnej kwarantanny COVID-19. Z kolei 31-letnia niepełnosprawna kobieta z Toronto jest już blisko uzyskania ostatecznej zgody na przeprowadzenie u niej medycznie wspomaganego samobójstwa. Powodem tej decyzji jest fakt, że bez powodzenia starała się za niską cenę wynająć odpowiednie dla niej mieszkanie bez barier dla jej niepełnosprawności

Rzeczniczka Right To Life Wielkiej Brytanii, Catherine Robinson, powiedziała: W Kanadzie, gdzie prawo zezwala na medycznie wspomagane samobójstwo oraz eutanazję, presja na chorego człowieka jest tak wielka, że wiele osób nie jest w stanie się jej oprzeć. Zresztą z punktu widzenia państwa tańsze jest pozbawienie życia chorego obywatela, niż zapewnienie mu odpowiedniej opieki i utrzymania. W Kanadzie koszt dokonania eutanazji jest niewielki, życie człowieka także stał się tanie, bo w przekonaniu władzy utraciło swoją wartość.

Źródło: Right to Life UK, opracowanie własne – 24 maja 2022 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag