Jeśli skład szczepionki budzi sprzeciw sumienia…

Resort zdrowia informuje, że jeśli skład szczepionki budzi u rodziców sprzeciw sumienia, mają prawo kupić inną i poprosić o podanie jej dziecku.
 
Do MZ wpłynęła petycja, w której rodzice zawiadamiają, że niektóre szczepionki są wytwarzane nieetycznie - do ich produkcji wykorzystywane zostały linie komórkowe wyprowadzone z komórek pobranych z płodów uśmierconych wskutek aborcji.
 
W petycji zaapelowano o "zagwarantowanie rodzicom możliwości szczepienia dzieci środkami niebudzącymi sprzeciwu sumienia". Chodzi o szczepienia przeciwko różyczce, ospie wietrznej i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.
 
Rodzice oświadczyli, że doceniają ważną rolę, jaką w ochronie zdrowia dzieci pełnią szczepienia i chcieliby poddawać swoje dzieci szczepieniom zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych. Jednocześnie wskazali, że do obrotu w Polsce dopuszczone są "szczepionki wytworzone w oparciu o linie komórkowe WI-38 i MRC-5 pochodzące z ciał dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji". Takich szczepionek nie chcą podawać swoim dzieciom.
 
W odpowiedzi na petycję, Departament Matki i Dziecka MZ poinformował rodziców: "Jeżeli skład którejś ze szczepionek budzi u rodziców sprzeciw sumienia, mają oni prawo zakupić ze środków własnych szczepionkę wyprodukowaną w oparciu o środki zgodne z ich sumieniem i poprosić o podanie jej dziecku". Bliższe informacje można uzyskać w resorcie zdrowia.
 
Prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wyjaśnił, że jedna z linii komórkowych wykorzystywana do produkcji szczepionek pochodzi z płodu, na którym w 1964 r. dokonano aborcji za zgodą sądu w USA. Z kolei druga linia wyprowadzona została z komórek tkanki płucnej 14-tygodniowego płodu poddanego aborcji w 1966 r.
 
Jak zaznaczył prof. Zieliński, "Żadna z tych aborcji nie była wykonywana w celu uzyskania tych komórek. Te aborcje byłyby wykonane niezależnie od tego, czy te komórki zostaną pobrane, czy nie".
 
Niemniej jednak, faktycznie ofiary aborcji zostały wykorzystane jako dawcy komórek dla ośrodków naukowych i firm biotechnologicznych.
 
Nieetyczne szczepionki podawane są w celu zapobiegania chorobom wirusowym. Wirus zdolny jest do replikacji tylko wewnątrz komórki gospodarza. Początkowo w procesie wytwarzania szczepionek korzystano z komórek zwierzęcych, ale utrzymanie odpowiednich warunków hodowli było dość trudne. Postanowiono zatem wykorzystać ludzkie linie komórkowe, których hodowla jest przede wszystkim tańsza. Dawcami zostały dzieci poddane aborcji.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP - 10.08.2016 r.; także portal mgr.farm; także: HLI PL]

Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP

 

Skorzystaj z dobrego programu do wypełniania PITów,
podaruj 1% podatku na obronę życia i rodziny
KRS 0000249454
 
 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.