Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Na Uniwersytecie im. St. Wyszyńskiego powstała Katedra Ginekologii i Położnictwa

Dla Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego to historyczny moment – powiedział rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, otwierając Katedrę Ginekologii i Położnictwa. Powstała ona na bazie oddziału ginekologiczno-położniczego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Niespełna trzy lata temu powołano na UKSW Wydział Medyczny. Przez pierwsze dwa lata odbywały się zajęcia podstawowe, na trzecim roku zaczęliśmy szukać partnerów w postaci warszawskich szpitali, które otworzą drzwi przed naszym Uniwersytetem i pomogą kształcić przyszłych lekarzy. Jako pierwszy te drzwi otworzył dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie Jarosław Rosłon – przypomniał rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dziękując za życzliwość i okazaną pomoc.

Nie byłoby tej katedry, gdyby nie otwartość samorządu i marszałka Adama Struzika – kontynuował podziękowania ks. prof. Czekalski.

Na uroczystości władze województwa reprezentowała Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Rektor UKSW podziękował jej za pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów między Uniwersytetem a warszawskimi szpitalami.

To dla Uniwersytetu historyczny moment. Otwieramy pierwszą katedrę. Cieszę się, że ma to miejsce właśnie w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, a pierwszą katedrą jest Katedra Ginekologii i Położnictwa. Liczę na to, że wspólnymi siłami wykształcimy dobrych lekarzy – zakończył rektor, a następnie przekazał prof. dr hab. Ewie Barcz nominację na funkcję kierownika Katedry.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonali rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, dyrektor Szpitala dr Jarosław Rosłon, kierownik Katedry prof. dr hab. Ewa Barcz oraz dziekan Wydziału Medycznego Collegium Medicum dr hab. Filip M. Szymański.

W 2021 r. zakończyła się generalna modernizacja i remont zarówno oddziału ginekologiczno-położniczego, jak i oddziału neonatologii, który będzie stanowił bazę dla Zakładu Neonatologii WMCM UKSW. Modernizacja została przeprowadzona ze środków Urzędu Marszałkowskiego, który przeznaczył na ten cel 27 mln zł.

Katedra Ginekologii i Położnictwa WMCM UKSW w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie stanowi obecnie bazę dla studentów kierunku lekarskiego oraz kierunku pielęgniarstwo. Jest nowoczesną placówką obejmującą opieką perinatologiczną pacjentki zarówno w przypadkach ciąż i porodów fizjologicznych, jak też w przypadku patologii ciąży. Jest ośrodkiem ginekologicznym, oferującym pełen zakres zabiegów diagnostycznych i operacyjnych dla pacjentek z chorobami ginekologicznymi. Szczególne miejsce w portfolio działań pracowników Katedry jest diagnostyka i leczenie problemów z zakresu uroginekologii.

Katedra Ginekologii i Położnictwa ściśle współpracuje z Poradnią Specjalistyczną w zakresie opieki ambulatoryjnej. Posiada doświadczoną kadrę specjalistów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych. W Katedrze są hospitalizowane lub objęte opieką pacjentki z Ukrainy, które musiały uciekać z kraju ze względu na działania wojenne.

Źródło: KAI – 4 kwietnia 2022 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag