Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Holandia: Dramatycznie wzrosła liczba eutanazji

„Nigdy wcześniej tak wiele osób nie uzyskało legalnej eutanazji w Holandii, jak w roku 2021. Nie mniej 7666 pacjentów zabito na żądanie, co stanowi wzrost o ponad 10 procent w porównaniu do roku 2020. W minionym roku 4,5 procent wszystkich zgonów w tym kraju (170.839) nastąpiło w wyniku eutanazji (...) – te proporcje także rosną. W 2020 r. stanowiły one 4,1 procent” – pisze Jeanne Smits na stronie portalu „Life Site News”.

Raport Regionalnych Komisji Rewizyjnych ds. Eutanazji został przedstawiony w niższej izbie parlamentu holenderskiego w czwartek. Według raportu zdecydowana większość przeprowadzonych eutanazji spełniała warunki stanowione przez holenderskie prawo i jedynie w siedmiu przypadkach wykryto nieprawidłowości. Jednak te ostatnie również nie spotkają się z sądowym zaskarżeniem.

W Holandii, która jako pierwsza na świecie zalegalizowała eutanazję w kwietniu 2002 r., wciąż jest traktowana ona jako przestępstwo, jednak nie dotyczy to lekarzy, którzy muszą jednocześnie spełnić szereg kryteriów. Lekarze, którzy dokonują zabójstwa pacjenta na życzenie, muszą poinformować regionalną komisję, że spełnili kryteria wymagane przez prawo, czasami są też wymagane dodatkowe informacje. Wprowadzone w 2002 r. prawo podległo też modyfikacjom i wprowadzono dodatkowe wytyczne.

Od chwili zalegalizowania eutanazji liczba pacjentów uśmiercanych zgodnie z obowiązującym prawem w każdym roku w Holandii systematycznie wzrasta, dochodząc do 6.500 w roku 2017. Spadek zanotowano jedynie w latach 2018 i 2019. Przypisuje się go sprawie lekarza, który stanął w obliczu oskarżenia za „niestarannie” przeprowadzoną procedurę, co mogło wpłynąć na jej wykonywanie przez innych medyków. Sądzi się także, że niższa liczba eutanazji w tych latach wiązała się ze wzrostem zgonów z powodu grypy.

Wysoki wzrost liczby eutanazji w roku 2021 uważa się za zaskakujący z tego powodu, że w tym okresie większa liczba starszych osób umierała z powodu Covid-19 albo mając Covid-19. Jak pisze Smits, „pacjenci covidowi niemal nigdy nie prosili o eutanazję” i według raportu „tylko w garstce przypadków” koronawirus był czynnikiem, który wpłynął na decyzję wyborze eutanazji. Również Jeroen Recourt, przewodniczący Regionalnych Komisji Rewizyjnych ds. Eutanazji, uważa, że „nie był to powód dla eutanazji”.

Przewodniczący Recourt widzi we wzroście liczby eutanazji trend, którego się spodziewał i odrzuca argumentację, że jest on spowodowany brakiem odpowiedniej opieki paliatywnej. Sporą część pacjentów, którzy decydują się na taką śmierć, oprócz wcześniejszego jej zaplanowania, to pacjenci cierpiący z powodu raka. W roku 2021 ponad połowa pacjentów, których poddano eutanazji, to pacjenci z chorobą nowotworową.

Holenderska prasa jest „wręcz entuzjastyczna” w przypadkach tzw. „romantycznych”, w których równocześnie uśmiercono parę, a takich osób jest łącznie 32. Oznacza to, że 16 par zdecydowało się umrzeć w tym samym czasie. Co ciekawe, każda z tych osób musiała być oceniona niezależnie.

Zapraszamy do lektury książki dra J. C. Willke „Życie czy śmierć - stare i nowe tajemnice eutanazji" w wersji elektronicznej (e-book), dostępnej za darmo na naszej stronie pod adresem: https://www.hli.org.pl/pl/artykuly/61-e-booki.html

Książka w wersji elektronicznej jest w trzech formatach: epub, mobi oraz pdf. Wszystko to jest do pobrania w jednym pliku zip. Po pobraniu należy go rozpakować.

Dr John C. Willke był znanym specjalistą w dziedzinie bioetyki, lekarzem i wykładowcą. Razem z żoną Barbarą opublikował 10 książek oraz wiele broszur i innych materiałów edukacyjnych. Zostały one przetłumaczone na 28 języków. W języku polskim znana jest książka: Aborcja pytania i odpowiedzi. Dr Willke był ponad 40 lat praktykującym lekarzem w swoim rodzinnych mieście Cincinnati w USA. W 1983 roku z jego inicjatywy powstała Międzynarodowa Federacja Prawa do Życia (IRFL), której był prezydentem. Jako prezydent IRFL dr Willke wraz z żoną Barbarą występował jako ekspert i wykładowca w 66 krajach. Dr Willke prowadził w USA codzienne audycje radiowe, emitowane przez 700 stacji, dzięki czemu był szeroko znany wielu milionom Amerykanów.

[Za: jjf/LifeSiteNews.com/fronda.pl]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag