Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Obrona życia i praw rodziców podczas powszechnych konsultacji ws. zmiany konstytucji w Chile

Trwają konsultacje społeczne w sprawie zmiany Konstytucji Republiki Chile. W referendum, które odbyło się w październiku 2020 r., Chilijczycy zagłosowali za opracowaniem nowej konstytucji. W lipcu 2021 roku rozpoczęły się prace Konwencji Konstytucyjnej, która przeprowadza konsultacje społeczne. Otwarto platformę cyfrową, na której Chilijczycy mogą zgłaszać propozycje, co powinno być w nowej konstytucji uwzględnione. Do rozpatrzenia zgłoszonej propozycji wymagane jest poparcie do najmniej 15 tys. obywateli w terminie do 1 lutego br. Tematyka dotycząca obrony życia i rodziny, wolności wyznania i praw rodziców już osiągnęły ten poziom poparcia. Jednak zarówno biskupi, jak obrońcy życia i rodziny wzywają do zebrania jak największej liczby podpisów w celu zasygnalizowania silnego poparcia społecznego dla tych zagadnień.

Pierwszą sprawą jest wolność sumienia i wyznania. Drugą prawa rodziców. Postuluje się, aby rodzice lub opiekunowie mieli prawa, gwarantujące, aby ich dzieci lub podopieczni mogli otrzymać religijną, duchową i moralną edukację, która jest zgodna z ich własnymi przekonaniami.

Biskup Juan Ignacio González Errazuriz z San Bernardo powiedział ACI Prensa (Katolickiej Agencji Informacyjnej w strefie języka hiszpańskiego), że zebranie minimalnej liczby podpisów zapewnia jedynie dyskusję i głosowanie nad wnioskiem, ale nie ma gwarancji, że treść proponowanego zapisu zostanie umieszczona w konstytucji. Z tego powodu większa liczba obywateli, popierających te inicjatywy, ma olbrzymie znaczenie dla ich przyjęcia.

Biskup González zwrócił też uwagę, że inicjatywa na rzecz aborcji zgromadziła już ponad 24 tys. podpisów, podczas gdy inicjatywa obrony prawa do życia dotychczas ma 19 tys., co może wpłynąć na decyzje delegatów na Konwencji Konstytucyjnej. Może to spowodować zagrożenie praw podstawowych, które obecnie są zapisane w chilijskiej konstytucji. Mogą one być bardzo źle sformułowane lub niewystarczająco zapewnione – podkreślił biskup.

Organizacje takie jak Always for Life oraz NGO Community and Justice stworzyły inicjatywę Prawo do życia, która proponuje, aby ludzkie życie miało konstytucyjną ochronę od poczęcia niezależnie od wieku czy etapu rozwoju, ponieważ jeżeli ustawy i konstytucja nie uznają, że wszyscy jesteśmy równi w godności i prawach, mogą przyczyniać się do społecznego problemu arbitralnej dyskryminacji nienarodzonych.

Propozycja opiera się na biologicznych, filozoficznych i prawnych argumentach prawa międzynarodowego. Jest nie do pomyślenia, aby konstytucja, która ma na celu przede wszystkim ochronę godności wszystkich ludzi bez arbitralnej dyskryminacji, pozostawiała poza tą ochroną grupę najmłodszych, tylko z tego powodu, że się jeszcze nie urodzili – stwierdza inicjatywa.

Od września 2017 roku w Chile obowiązuje prawo legalizujące aborcję bez ograniczenia czasowego z powodu zagrożenia życia matki czy poczętego dziecka oraz do 12 tygodnia ciąży na skutek gwałtu.

Verónica Hoffmann, dyrektor wykonawczy Fundacji Zjednoczone Chile, zajmującej się wspieraniem matek w ciążach kryzysowych, zachęcała obywateli do podpisywania tej inicjatywy mówiąc: - Musimy brać udział, ponieważ prawo do życia jest godnością każdego człowieka, jest nienaruszalne od chwili rozpoczęcia jego istnienia. Jest istotne, aby prawo to zostało uznane dla wszystkich ludzi bez różnicy i nadal było obecne w Konstytucji Chile.

 

Źródło: ACI Prensa/ CNA, opracowanie własne – 13 stycznia 2022 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag