Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Marsz dla Życia przeszedł przez Chicago w sobotę 8 stycznia br.

Marsz dla Życia w Chicago jest nazywany największym wydarzeniem w obronie życia na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. W tym roku odbył się on w sobotę 8 stycznia w centrum Chicago. Jest organizowany na wzór marszu w Waszyngtonie przy pełnej współpracy organizatorów i wielu podobnych założeń, co oznacza udział wielu młodych i znakomitą atmosferę. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2013 roku, czyli 34 lata po waszyngtońskim. W pierwszym chicagowskim marszu wzięło udział zaledwie sto pięćdziesiąt osób, ale siedem lat później, w 2020 roku, maszerowało już ok. 9 tysięcy uczestników.

Pierwszym inicjatorem tego wydarzenia był ś. p. kardynał Francis George, ówczesny arcybiskup Chicago, któremu udało się zjednoczyć lokalne organizacje pro-life w celu wspólnej manifestacji za życiem. Do dziś dnia marsz łączy ludzi z różnych grup etnicznych, społecznych i religijnych w intencji ochrony ludzkiego życia.

W tym roku organizatorzy marszu podkreślają, że przede wszystkim protestują przeciwko stworzeniu z Chicago i całego stanu Illinois centrum aborcyjnego na środkowym wschodzie. Opublikowane dane pokazują, że liczba aborcji na tym terenie systematycznie wzrasta. W 2019 roku w stanie Illinois wykonano 46 517 aborcji, co stanowi 10% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. W tym 7 534 aborcje zostały wykonane u kobiet, które nie mieszkają na terenie tego stanu.

Organizatorzy Marszu dla Życia podkreślają, że liberalne prawo stanowe dotyczące aborcji spowoduje dalszy wzrost ich liczby. Ostrzegają, że w pobliżu granic stanowych są otwierane nowe placówki aborcyjne, aby ułatwić przyjazdy kobietom ze stanów sąsiednich, a prawo Illinois zachęca ​​przemysł aborcyjny do budowania swojego śmiercionośnego biznesu właśnie tutaj. Samo Chicago ma bardzo wysoki wskaźnik aborcji, np. Hrabstwo Cook, które obejmuje Chicago, w 2018 roku raportowało wykonanie 23 189 aborcji, czyli więcej niż w 2019 roku w stanach Wisconsin, Indiana, Iowa i Missouri łącznie.

W tym roku Marsz dla Życia w Chicago jest także protestem przeciwko uchyleniu stanowej ustawy nakazującej powiadamianie rodziców o zamiarze wykonania aborcji przez ich córkę co najmniej 48 godzin wcześniej. Ustawa ta funkcjonowała od 1995 roku, ale zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.

Kevin Grillot, dyrektor organizacji Marsz dla Życia w Chicago, wskazuje na sondaż, z którego wynika, że ​​72% wyborców w Illinois popiera tzw. zawiadomienie rodzicielskie wobec nieletnich dziewczynek, które chcą dokonać aborcji. Podczas gdy lobby aborcyjne i ustawodawcy stanu Illinois promują aborcję i naruszają prawa rodziców wobec ich dzieci, ludzie pro-life z całego środkowego zachodu jednoczą się, aby wspólnie maszerować w Chicago i ratować życie - dodał.

Marsz rozpoczął się w sobotę 8 stycznia o godzinie 13:00 na Federal Plaza w centrum Chicago. Podczas wiecu przemawiało wiele znanych osób. Wśród nich byli zasłużeni działacze ruchu obrony życia i przywódcy religijni: Pastor Chris Butler, s. franciszkanka Alicja Torres, kard. Blase J. Cupich – arcybiskup Archidiecezji Chicago, pastor Matthew Harrison – przewodniczący Synodu Kościoła Luterańskiego w Missouri, przedstawiciele ruchu młodzieży pro-life, placówek pomocowych dla kobiet oraz wielu innych.

Następnie zebrany tłum przemaszerował prawie dwa kilometry przez centralne ulice miasta do hotelu Hilton, gdzie o godz. 15:00 odbyła się konwencja Marszu dla Życia w Chicago. Podczas tego spotkania odbył się wiec młodzieży z Archidiecezji Chicago oraz sesje edukacji pro-life.

O godz. 16:00 odprawiono uroczystą Mszę świętą w intencji obrony życia. W tym samym czasie odbywała się modlitwa Synodu Luteran ze stanu Missouri. Na zakończenie w amerykańskim stylu, goście spotkali się na galowym obiedzie, podczas którego kontynuowano wystąpienia.

W tym roku pandemia koronawirusa nie sparaliżowała marszu. Rok temu marsz odbywał się w postaci rajdów samochodowych organizowanych w różnych miastach środkowego zachodu USA. Obecnie Marsz dla Życia w Chicago od był początku pandemii pierwszą dużą manifestacją, która uzyskała oficjalne pozwolenie na zorganizowanie wydarzenia w centrum miasta. Teraz nakaz noszenia maseczek, tak samo jak certyfikat szczepień, nie dotyczy wydarzeń plenerowych.

W spotkaniu wzięło udział ok. kilkanaście tysięcy ludzi w tym dużo Polaków, z których wielu organizowało swój wspólny udział przy polskich parafiach. Wszyscy obrońcy życia z dużym napięciem czekają na decyzję Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade i podkreślają, że nadszedł najwyższy czas na obalenie tego fałszywego wyroku, który już kosztował życie ok. 63 miliony amerykańskich dzieci.

 

Źródło: March for Life Chicago/CNA – 8 stycznia 2022 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag