Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

W uroczystość św. Młodzianków Męczenników w Godzinie Miłosierdzia odszedł do Domu Ojca śp. Wacław Schulta zasłużony dla Kościoła oraz obrony życia i rodziny.

Pozostał w naszej pamięci jako Przyjaciel Życia, człowiek wielkiej wiary, który całe życie ofiarnie i bez rozgłosu służył Kościołowi, ojczyźnie i polskim rodzinom. Wacław Schulta urodził się 27 marca 1933 roku. Był Gdańszczaninem przez całe życie związanym z Katedrą Oliwską. Z wykształcenia był elektronikiem, pracował jako kolejarz – zawiadowca stacji. Przez wiele lat angażował się w działalność Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, którego był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym. Organizował wiele spotkań i kongresów kolejarzy katolickich oraz współpracował z podobnymi grupami za granicą, zwłaszcza na Wschodzie. Opiekował się kolejarzami na Białorusi. Organizował kongresy i spotkania.

Przez wiele lat służył jako organista, grając na organach i pięknie śpiewając podczas Mszy św. i uroczystości w Katedrze Oliwskiej w dni powszednie i w niedziele. Był związany z Chórem Archikatedralnym w Gdańsku Oliwie. Pełnił też funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Przez ponad 30 lat pracował wolontarystycznie jako doradca w Poradnictwie Rodzinnym Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gdańskiej. Prowadził też konsultacje dla małżonków w sytuacjach kryzysowych. Wiele małżeństw uratował przed rozwodem. Prowadził katechezy dla młodzieży i serie wykładów dla narzeczonych podczas przygotowywania ich do przyjęcia sakramentu małżeństwa.

Należał do grupy obrońców życia – przez wiele lat był członkiem zarządu Human Life International Polska - Klubu Przyjaciół Ludzkiego Życia. Angażował się w organizację szkoleń i kongresów oraz służył jako znakomity tłumacz języka niemieckiego. Do ostatnich chwil życia tłumaczył teksty informacyjne na temat peregrynacji Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” w obronie cywilizacji życia i miłości.

Był odznaczony honorowym medalem papieskim „Benemerenti” za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego oraz Archidiecezji Gdańskiej "Pro Ecclesia et Populo".

Niechaj chór dzieci, o których życie tak wytrwale walczył, towarzyszy mu w drodze do zbawienia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Archiwalny zapis: Uroczysta Msza św. pogrzebowa w Katedrze Oliwskiej w poniedziałek 3 stycznia 2022 roku o godz. 10:00. Wyprowadzenie na Cmentarz Oliwski (za katedrą i parkiem) o godz. 11:00.

Więcej informacji na temat bardzo szerokiej aktywności Wacława Schulty TUTAJ

Źródło: Informacja własna – 28 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag