Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Pokój pożegnań” w Bydgoszczy dla rodziców oczekujących dzieci z wadą letalną

Biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk pobłogosławił „pokój pożegnań”, przeznaczony dla rodziców, oczekujących urodzenia się dziecka z wadą letalną. Otwarcie wyremontowanej i doposażonej sali porodowej miało miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy. Modernizacja była możliwa dzięki wsparciu Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy, prowadzonemu przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, które pozyskało środki od Fundacji Nasze Dzieci z Kornic. – Bardzo ważne jest, aby rodzice mogli pożegnać się z dzieckiem. Ten czas, który jest im dany, trwa z reguły bardzo krótko – powiedziała dyrektor centrum i inicjatorka przedsięwzięcia Małgorzata Bronka.

W komfortowej sali znalazły się specjalne łóżko i niezbędny sprzęt medyczny – m.in. kardiotokograf, ssak medyczny, pompa infuzyjna oraz kącik noworodka. – Jestem przekonana, że towarzyszenie w tak trudnych chwilach pomaga, zwłaszcza na początku, przejść przez ten trudny okres – powiedziała położna Katarzyna Barszczyk. – Wszystkim dajemy pełen komfort oraz bezpieczeństwo przy urodzeniu się ich dziecka. Przytulamy te osoby do serca – dodała położna Iwona Przybylska.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: bp Krzysztof Włodarczyk, dyrekcja szpitala, a także członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy: Wielki Przeor Krzysztof Polasik-Lipiński i Kanclerz Komandorii Kujawsko-Pomorskiej Andrzej Mamys.

To jest trudna statystyka, ale myśląc o naszym centrum, do tej pory objęliśmy opieką ponad dziewięćdziesiąt rodzin. Czworo dzieci przeżyło. Jako zakon i stowarzyszenie jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy wspierać to dzieło. Mamy zaszczyt pracować z aniołami – powiedział Andrzej Mamys.

Przywołujmy Boże błogosławieństwo dla tego miejsca. Dla wszystkich, którzy będą przechodzili ten trudny moment. Zwłaszcza dla rodziców dziecka, które będzie odchodziło z tego świata – dodał bp Krzysztof Włodarczyk

Zamysł stworzenia Centrum Opieki Perinatalnej przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie, to priorytet wyznaczający kierunek wszystkich działań organizacji.

Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie zostało erygowane w dniu 18 marca 2014 roku. Do jego celów należy powołanie i prowadzenie Hospicjum Perinatalnego dla dzieci oraz ubogacanie wiary, szerzenie wiedzy religijnej, prawd wiary, zasad moralnych, rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym, zwłaszcza pełnego uczestniczenia we Mszy Świętej,

Hospicjum perinatalne nie jest instytucją. Jest to raczej sposób myślenia i działania, które mają wesprzeć Rodziców, oczekujących narodzin poważnie chorego dziecka. Hospicjum zapewnia ciągłą, kompleksową pomoc od momentu diagnozy, przez całą ciążę, aż do porodu oraz opiekę nad urodzonym chorym dzieckiem. Opieką hospicjum perinatalnego zostają objęte dzieci i ich rodziny, u których już w trakcie ciąży rozpoznano tzw. wadę letalną. Są to takie wady poczętego dziecka, które – bez względu na zastosowane leczenie – nie dają szansy na jego przeżycie. Opieka hospicjum jest bezpłatna.

Źródło: KAI/ lazarus.pl, opracowanie własne – 17 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag