Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Niemcy: sąd we Frankfurcie nad Menem uznał, że ograniczanie prawa do czuwania modlitewnego w obronie życia przed centrum aborcyjnym jest niezgodne z prawem

Sąd Administracyjny we Frankfurcie nad Menem w wyroku z 16 grudnia br. orzekł, że ograniczenia dotyczące czasu i miejsca spotkań członków grupy modlitewnej 40 Dni dla Życia naruszają prawo do swobodnego gromadzenia się. Grupa 40 Dni dla Życia zarejestrowała się w 2020 roku, aby w godzinach od południa do 16:00 zorganizować 40-dniowe czuwanie modlitewne przed ośrodkiem doradztwa aborcyjnego Pro Familia we Frankfurcie nad Menem, w niemieckiej Hesji. Jednak władze miasta orzekły, że w bezpośrednim sąsiedztwie centrum grupa może gromadzić się tylko poza godzinami otwarcia. Zakomunikowano, że nie wolno im gromadzić się w godzinach pracy tego centrum oraz zabroniono podejmowania jakichkolwiek rozmów czy wręczania ulotek z ofertą pomocową klientkom tego aborcyjnego ośrodka.

Sąd stwierdził, że władze miasta poprzez wydanie tego nakazu naruszyły prawo do wolności zgromadzeń, zawarte w art. 8 niemieckiej konstytucji. Gwarantuje ono podstawowe prawo do samodzielnego określenia miejsca, czasu, rodzaju i treści zgromadzenia – napisano w sądowym uzasadnieniu wyroku z dnia 16 grudnia. Ograniczenia nakazane przez miasto naruszyły to prawo. Sąd uznał, że nie widzi żadnych powodów do ograniczania tego prawa. W uzasadnieniu pojawiło się stwierdzenie, że nie ma ochrony przed konfrontacją z innymi opiniami.

Pavica Vojnović, liderka pro-life związana z ruchem 40 Dni dla Życia, która obecnie apeluje przeciwko zakazowi czuwania modlitewnego przed poradnią Pro Familia w Pforzheim, mieście w Badenii-Wirtembergii, przyjęła ten wyrok z zadowoleniem.

Felix Böllmann, radca prawny ADF International, chrześcijańskiej grupy prawniczej wspierającej batalię prawną Vojnović, stwierdził: - Z zadowoleniem przyjmujemy orzeczenie sądu we Frankfurcie, które chroni podstawowe wolności słowa, wypowiedzi i zgromadzeń. (...) Nie powinno się w pierwszej kolejności zabraniać pokojowego korzystania z konstytucyjnych wolności ludziom, którzy starają się pomagać i dążą do ochrony prawa do życia. (...)

Niemiecka Katolicka Agencja Informacyjna podkreśla, że sprawa została przyjęta w sądzie w tym samym tygodniu, w którym nowy rząd federalny Niemiec ogłosił plany zajęcia się szykanowaniem na ulicach stosowanym przez działaczy antyaborcyjnych. Stwierdza też, że nowy rząd Niemiec opiera się na koalicji trzech partii lewicowych: SPD, Zielonych i FDP. Umowa koalicyjna zawiera rozdział zatytułowany Samostanowienie reprodukcyjne, który obiecuje wzmocnienie prawa kobiet do samostanowienia. Opisuje również bezpłatne aborcje jako część niezawodnej opieki zdrowotnej.

Organizacja 40 Days for Life została założona przez Davida Bereita w 2004 roku jako lokalna grupa pro-life w Bryan-College Station w Teksasie. Grupa urosła do rangi międzynarodowej organizacji, która prowadzi chrześcijańskie kampanie modlitewne i aktywistyczne na rzecz zakończenia aborcji.

Więcej informacji TUTAJ

Prawdopodobnie nie jest to jednak koniec tej batalii, gdyż wyrok Sądu Administracyjnego we Frankfurcie nad Menem nie jest prawomocny i przysługuje od niego apelacja.

Źródło: CNA Deutsch, opracowanie własne – 21 grudnia 2021 r.

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag