Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Austria zalegalizowała wspomagane samobójstwo

Agencja DPA podaje, że w czwartek wieczorem – 16 grudnia br. – Parlament w Wiedniu większością głosów przyjął ustawę legalizującą wspomagane samobójstwo. Po spełnieniu określonych warunków osoby ciężko chore będą mogły uzyskać dostęp do preparatów powodujących śmierć. Prawo to wejdzie w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Deutsche Welle zwraca uwagę, że taką możliwość będą miały jedynie osoby, które chorują przewlekle czy są nieuleczalnie chore. Pacjent będzie miał prawo do zadeklarowania swojej woli o zaprzestaniu wobec niego ratowania życia, np. o niepodejmowaniu resuscytacji w chwili zatrzymania krążenia lub oddechu.

Zgodnie z nową ustawą decyzja dotycząca wspomaganego samobójstwa może być podjęta, gdy dana osoba jest w wieku powyżej 18 lat, przedstawi diagnozę lekarską o chorobie przewlekłej lub nieuleczalnej, odbędzie rozmowę wyjaśniającą z dwoma lekarzami i zachowa kilkutygodniowy okres na przemyślenie decyzji. Tylko po spełnieniu tych warunków chory może sporządzić testament u notariusza. Następnie może otrzymać w aptece śmiertelny preparat, który jest nazywany lekiem wspomagającym.

Zastosowanie wspomaganego samobójstwa przy spełnieniu tych warunków nie będzie karalne, a śmiercionośne preparaty dostępne w aptece. Jest to zdecydowany krok w kierunku zalegalizowania eutanazji, która na razie pozostaje nielegalna i karalna. Jednak doświadczenie innych krajów, np Holandii, pokazuje, że jest to równi pochyła i z czasem są łamane wszystkie zastrzeżenia, których robi się caraz mniej, a następnie wchodzi praktyka eutanazyjna,

Inicjatywę ustawodawczą podjęto po zniesieniu przez austriacki Trybunał Konstytucyjny zakazu wspomaganego samobójstwa, gdyż sędziowie dopatrzyli się sprzeczności z prawem jednostki do samostanowienia.

Według oficjalnych danych ponad 60% obywateli Austrii jest katolikami. Jednak obecnie rządzący zupełnie nie wzięli pod uwagę ani głosu biskupów, ani licznych organizacji pozarządowych, w tym lekarzy, również psychiatrów.

Będący obecnie przy władzy konserwatyści z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz Zieloni poparli ustawę. Podobnie głosowali, znajdujący się obecnie w opozycji, socjaldemokraci i liberałowie z partii NEOS. Jedynie prawicowa Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) nie poparła tej ustawy.

 

Źródło: DPA, opracowanie własne – 16 grudnia 2021 r.

 

 

 

 

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag