Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Gwatemala ma zostać ogłoszona „Stolicą Życia Ameryki Łacińskiej”

Stowarzyszenie Spraw Rodzinnych (AFI – rodzaj federacji ruchów pro-life i pro-rodzinnych) w Gwatemali z zadowoleniem przyjęło niedawną deklarację prezydenta Alejandro Giammattei, że 9 marca 2022 ich kraj ma zostać oficjalnie ogłoszony Stolicą Życia Ameryki Łacińskiej. - Jest to efekt wieloletniej pracy, zarówno naszego społeczeństwa obywatelskiego, jak i organizacji aktywnie działających na rzecz wspierania życia, rodziny i wolności, a także urzędników różnych administracji, którzy zajmując ważne stanowiska odważnie bronili tych wartości – stwierdziło AFI w swoim oświadczeniu z 15 grudnia. –Jest to także odzwierciedlenie wartości, jakimi żyje społeczeństwo Gwatemali. Ochrona życia jest zakodowana w DNA Gwatemalczyków – dodała.

Prezydent Giammattei w dniu 6 grudnia, podczas internetowego spotkania, zorganizowanego przez Heritage Foundation z siedzibą w Waszyngtonie, ogłosił swoją deklarację w tej sprawie. Na początku przemówienia stwierdził, że Gwatemala jest krajem wiary, co powoduje, że każda instytucja rządowa ma wytyczony jasny kierunek i koordynację działań w zakresie poszanowania życia od poczęcia oraz ochrony rodziny jako centralnej osi społeczeństwa.

Następnie ogłosił: Nasz rząd promuje instytucjonalną politykę publiczną na rzecz ochrony życia i rodziny. Pozwólcie, że podzielę się z Wami informacją, że 9 marca Gwatemala zostanie ogłoszona „Stolicą Życia Ameryki Łacińskiej”. Nowa ustawa o polityce publicznej w Gwatemali została uchwalona 23 lipca br. i jest obecnie podstawą dla działań Ministerstwa Edukacji.

W swoim przemówieniu prezydent Giammattei podkreślił także, że w kraju jest podejmowany wielki międzyinstytucjonalny wysiłek na rzecz wzmocnienia rodziny.

We wspólnym oświadczeniu dyrektor wykonawczy AFI, Ligia Briz, oraz dyrektor ds. prawa i polityki, José Estuardo Córdova, stwierdzają, że Gwatemala od lat charakteryzuje się obroną życia od poczęcia i rodziny jako instytucji społecznych niezależnie od kolejnych rządów. Wśród znaczących przykładów AFI ukazuje deklaracje na rzecz wsparcia ochrony życia złożone przez rząd przed Organizacją Państw Amerykańskich oraz ONZ. Podkreślają też znaczenie przystąpienia Gwatemali do Konsensusu Genewskiego, co zostało wyeksponowane podczas uroczystości zorganizowanej w Narodowym Pałacu Kultury w stolicy, która jest największą metropolią Ameryki Środkowej.

AFI podkreśla również znaczenie ostatecznego orzeczenia Sądu Najwyższego Gwatemali z 2018 roku, które zakazuje rozpowszechniania materiałów promujących aborcję w jakikolwiek sposób. Orzeczenie to jest przełomową decyzją w obronie nienarodzonych, gdyż wyjaśnia ona, że dzieci od poczęcia są podmiotem prawa.

Ponadto w oświadczeniu AFI podkreślono zaangażowaniu Kongresu. Rada Zarządzającą Kongresem organizowała szkolenia w obronie życia oraz utworzono Parlamentarny Front na Rzecz Życia. Ponadto większość w Kongresie powstrzymała wysiłki lewicowych polityków na rzecz tzw. postępu w programie legalizacji aborcji.

Przypomniano także, że w Gwatemali nie zezwolono na rejestrację pozarządowej organizacji Planned Parenthood, która promuje i wykonuje tzw. usługi aborcyjne. W 2017 roku statek prowokacyjnej organizacji aborcyjnej Kobiety na Falach został wydalony z kraju, gdyż miał dokonywać aborcji na gwatemalskich kobietach wywożonych na wody eksterytorialne.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia i nieustannej pracy ponad 45. organizacji pozarządowych, zrzeszonych w AFI, które na co dzień pracują na rzecz ochrony życia od poczęcia na wszystkich jego etapach rozwoju, a także dla dobra rodzin, kobiet, dzieci, młodzieży i osób starszych. Tylko w bieżącym roku nasze organizacje miały wpływ na postawy ponad 3,5 miliona osób.

W oświadczeniu AFI podkreślono także, że ​​gwatemalskie społeczeństwo niezliczoną ilość razy występowało w obronie życia i rodziny, np. podczas masowych marszy w latach 2013 i 2018, a ostatnio w roku 2021..

Na zakończenie złożono deklarację: Będziemy niestrudzenie pracować, aby Gwatemala nadal była stolicą pro-life Ameryki Łacińskiej!

W swoim przemówieniu prezydent Giammattei podkreślił, że kolejny wielki wysiłek jego rządu dotyczy zapobiegania niedożywieniu dzieci, poprawy programów społecznych i bezpieczeństwa żywnościowego oraz promowania Wielkiej Krucjaty na rzecz Żywienia, która ułatwi koordynację i publicznego i prywatnego wysiłku w odpowiedzi na plagę głodu.

Dzieci to najcenniejszy skarb naszego kraju, ponieważ one są naszą przyszłością. Gwatemala szczególnie interesuje się zapobieganiem przymusowej pracy nieletnich – podkreślił prezydent.

Źródło: ACI Prensa/ CNA, opracowanie własne – 16 grudnia 2021 r.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag